Acil servise başvuran ebeveynlerde kaygı ve memnuniyetin değerlendirilmesi, etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Identification of factors affecting the evaluation anxiety and satisfaction in parents admiddet to emergency department
- Tez No: 379383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırma, çocuk acil servise başvuran ebeveynlerin acil servisteki bakımdan memnun olma durumlarının kaygı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Aralık 2013-Aralık 2014 tarihleri arasında Zonguldak ilinde bir devlet hastanesinin çocuk acil servisine başvuran ebeveynler ile yürütülmüştür. Veriler, Bilgi Formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzde, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Cronbach Alfa testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, çocuk acil servise başvuran ebeveynlerin acil servisteki bakımdan memnuniyet durumlarının oranı %72.8 olarak belirlenmiştir. Çocuk acil servise başvuran ebeveynlerin durumluk kaygı puan ortalamaları ise 49.0±6.3'dür. Acil servisteki bakımdan memnun kalan ebeveynlerin puan ortalamaları 47.9±6.2 iken memnun kalmayan ebeveynlerin puan ortalamalarının 51.7±5.6 olduğu gözlemlenmiş ve acil servisteki bakımdan memnun olmayan ebeveynlerin kaygılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This descriptive study was conducted to investigate the effects of satisfaction with care in emergency service on the anxiety levels of parents admitted to pediatric emergency service. Material and Method: This study was conducted with parents admitted to the pediatric emergency service in a state hospital in the Province of Zonguldak, Turkey, between December 2013 and December 2014. The data was collected using an Introductory Information Form and State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Percentage distributions, One Way Variance, Analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Cronbach's Alpha test were used for evaluation of the data. Results: In the study, the parents' rate of satisfaction with care in the pediatric emergency service was found to be 72.8%. And, the mean state-trait anxiety score of the parents admitted to the pediatric emergency service was 49.0±6.3.The mean score of the parents satisfied with care in the emergency service was 47.9±6.2, whereas the mean score of the parents unsatisfied with care in the emergency service was found to be 51.7±5.6, and it was found that the anxiety levels of the parents unsatisfied with care were higher.