Pediatrik triyajda palyaço uygulamasının çocuk-ebeveynin anksiyete ve memnuniyetine etkisi
The effect of clown practice on child-parent anxiety and satisfaction in pediatric triage
  1. Tez No: 709140
  2. Yazar: SERAP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma acil serviste çocuk hastanesi erken uyarı skoruyla triyaj değerlendirmesinde kategorisi yeşil olan çocuklara palyaço uygulamasının çocuk-ebeveynin anksiyete ve memnuniyet düzeyine etkisini belirlemek amacıyla tek kör randomize-kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Mayıs-Haziran 2021 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servise herhangi bir şikâyetle başvuran, örneklem seçim kriterlerine uyan, araştırmaya katılmaya gönüllü 160 çocuk-160 ebeveyn (D:160-K:160) oluşturdu. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, Triyaj Değerlendirme Formu, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Çocuk Triyaj Memnuniyeti Skalası, Ebeveyn Triyaj Memnuniyeti Skalası, Vital Monitör, Temassız Kızılötesi Ateş Ölçer, Kamera kullanıldı. Veriler SPSS 22 (IBM SPSS, Türkiye) paket programında değerlendirildi. Deney ve kontrol grubundaki çocuklar tanımlayıcı ve acil başvuru sürecine yönelik özellikleri bakımından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The sample of the study between May and June 2021 was collected by Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, who applied to the emergency department with any complaint,160 children-160 parents (E:160 C:160) who met the sample selection criteria and volunteered to participate in the study. Information Form, Triage Evaluation Form, Child Anxiety Scale-State (CAS-D), State-Trait Anxiety Inventory, Child Triage Satisfaction Scale, Parent Triage Satisfaction Scale, Vital Monitor, Non-Contact Infrared Fever, Camera were used to collect data. The data were evaluated in the SPSS 22 (IBM SPSS, Turkey) package program. Children in the experimental and control groups were similar in terms of their descriptive and emergency referral features (p>0.05).