Ebelere verilen empati eğitiminin doğumda anne memnuniyetine etkisi
The impact of empathy training given to midwives on mother satisfaction at birth
  1. Tez No: 379391
  2. Yazar: SONGÜL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu araştırma, ebelere verilen empati eğitiminin doğumda anne memnuniyetine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, doğum salonunda çalışan ebeler ve bu ebelerin doğumuna yardım ettiği primipar anneler olmak üzere iki çalışma grubu üzerinde yürütülmüştür. Araştırma, yarı deneysel çalışma desenindedir. Şubat-Eylül 2013 tarihleri arasında Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşen araştırmanın örneklemini; ebeler için doğum salonunda çalışan 15 ebenin tamamı, anneler içinse, güç analizine göre belirlenen 67'şer primipar anne oluşturmaktadır. Araştırmada, ebelere 32 saatlik empati eğitimi verilmiştir. Ebelere ait veriler, empati eğitimi öncesi, eğitim sonrası ve eğitimden sekiz hafta sonra olmak üzere üç aşamada, anneye ait veriler ebelerin empati eğitimi öncesi ve sonrası doğum yapma dönemlerine göre iki aşamada toplanmıştır. Ebelerin verileri; tanıtıcı bilgi formu, empatik iletişim becerisi ve empatik eğilim ölçeği, annelerin verileri ise; tanıtıcı bilgi formu, normal doğumda anne memnuniyeti değerlendirme ölçeği formlarıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Yüzdelik, Ortalama, Ki-Kare, Student t, Mann Whitney U, Wilcoxon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the impact of empathy training given to midwives on mother satisfaction at birth. Material and Method: The study has two working groups including midwives working in the delivery room and primiparous mothers whose labors were assisted by these midwives. The research is a quasi-experimental study. The sample of the study conducted February- September 2013 in Trabzon at Kanuni Education and Resarch Hospital consisted of all 15 midwives working in the delivery room and 67 primiparous mothers. In the study, the midwives were provided with a 32-hour empathy training. Data on midwives were collected in three phases; just before training, just after and 8 weeks after training. Data on mothers were collected in two phases according to pre and post training periods of midwives. Data on midwives and mothers were collected using personal information form, empathic communication skill, empathic tendency and measuring maternal satisfaction in normal birth with scales respectively. In the evaluation process of data, Percentages, Average, Chi-square, Student t, Mann-Whitney U and Wilcoxon tests were used.