Son trimestirdeki primipar ve multipar gebelerin beslenme ve kilo durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition and weight status of primipar and multipar pregnant women in the last trimester
- Tez No: 379396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son Trimestirdeki Primipar ve Multipar Gebelerin Beslenme ve Kilo Durumlarının Değerlendirilmesi Amaç: Primipar ve multipar gebelerin beslenme ve kilo durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapılan araştırma, Temmuz 2013- Haziran 2014 tarihleri arasında Erzurum Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi NST biriminde araştırmaya katılmayı kabul eden 453 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler soru formu oluşturularak toplanmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik dağılımlar, ortalama, t testi ve ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Primipar ve multipar gebelerin doğum öncesi bakım alma oranlarının yüksek olmasına rağmen gebelikte beslenme hakkında bilgi alma oranlarının düşük olduğu, primipar gebelerin multipar gebelere göre daha fazla beslenme değişikliği yaptığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Nutrition and Weight Status of Primipar and Multipar Pregnant Women in the Last Trimester Aim : It has aimed to evaluate nutrition and weight status of primipar and multipar pregnant women. Material and Method: Typically, which was a descriptive and comparative research, this was conducted in Erzurum Nenehatun Maternity Hospital in NTS unit on 435 pregnant women who agreed to participate in the research. Data were collected by forming questionnaires. The data, percentage distribution and average obtained were analyzed by 't test' and 'chi square test'. Results: It has been found that although primipar and multipar pregnant women receiving prenatal care is in high rates, getting information about nutrition in pregnancy is in low rates. At the same time, it has been found, primipar pregnant women made more dietary changes than multiparous pregnant women.