Doğu Anadolu Bölgesinde Gençlik ve Spor İl müdürlüklerinde çalışan personelin problem çözme becerisinin değerlendirilmesi
Measurement of problem soving skills of personel who works in eastern region youth and sports province management
  1. Tez No: 428896
  2. Yazar: MEVLÜT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ALTUNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Doğu Anadolu Bölgesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personelin problem çözme beceri düzeylerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklem grubunu Elazığ, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Ardahan ve Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlükleri'nde çalışan 8 (%4,8) İl Müdürü, 45 (%27,1) Antrenör ve 114 (%68,1) Memur olmak üzere toplam 166 personel oluşturmaktadır. Araştırmada 6 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve Heppner ve Petersen tarafından geliştirilen, 35 sorudan oluşan Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında katılımcıların cinsiyet, yaş ve çalışma süresi değişkenleri ile problem çözme becerisi puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the problem solving skill levels of personnel working in Eastern Anatolia Region Youth Services and Sports Provincial Directorate. Sample of this research contains totally 166 personnel, 8 (%4,8) of Provincial Director, 45 (%27,1) of Trainers, 114 (68,1) of officers who works in Elazig, Agri, Bingol, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Mus, Tunceli, Van, Ardahan ve Igdir city's Youth Services and Sports Provincial Directorate. In the study, a personal information form which consists of six questions and developed by Heppner and Petersen, Problem Solving Inventory was used consisting of 35 questions. The obtained data were analyzed with SPSS. In the findings it was observed that there is not a statistically significant difference in participants, gender, age and work time variables and problem-solving skills mean scores (p>0,05).