Astım hastalarında hastalık algısının astım kontrolü üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of effect on asthma control of illness perception of asthma patients
- Tez No: 379460
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÇEVİK AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Astım Hastalarında Hastalık Algısının Astım Kontrolü Üzerine Etkisinin Belirlenmesi Amaç. Araştırma, astım hastalarının hastalık algısının astım kontrolü üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot. Araştırmanın evrenini Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Özel Vizyon FTR ve Göğüs Hastalıkları Dal Merkezi polikliniklerine başvuran, tanı süresi en az 6 ay olan hastalar oluşturdu. Örneklemi bu hastalar içersinden Haziran?Ağustos 2012 tarihleri arasında polikliniklere başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 200 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında; hasta tanıtım formu, hastalık algısı ölçeği ve astım kontrol testi kullanıldı. verilerin değerlendirilmesinde; tek yönlü ANOVA testi ve Student t test, Kruskal-Wallis, Mann Whitney-U ve Pearson korelasyon testleri ile değerlendirildi. Bulgular. Hastalık algısının alt boyutlarından olan hastalık belirtisi boyutlarının puan ortalaması 6.99±1.74, hastalık hakkındaki görüşleri boyutlarının puan ortalaması; kişisel kontrol 16.37±1.63, süre (akut/kronik) 18.03±1.12, duygusal temsiller 18.34±5.73, hastalığı anlayabilme 11.54±2.45, sonuçlar 22.28±2.39, tedavi kontrolü 12.99±1.62, süre (döngüsel) 12.06±0.87, hastalık nedenleri boyutlarının puan ortalaması; psikolojik atıflar 15.47±2.88, risk faktörleri 18.99±2.17, bağışıklık 10.47±1.69, kaza ve şans 4.19±1.30 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Determination of Effect on Asthma Control of Illness Perception of Asthma Patients Aim. This research was carried out with the aim to determinate the effect of the illness perception of asthma patient on asthma control. Material and Method. The target population of the study were patients whose time of diagnosis were at least 6 months, and who had applied to the Elazığ State Academical Hospital, Pulmonology Department Policlinic, and the Private Vizyon FTR & Pulmonology Center. 200 individuals of the patients who applied to the policlinics between June- August 2012, who accepted to join the research, and who were qualified in accordance with the research criteria composed the samples. The data collecting; the patient identification form, the illness perception questionnaire, and asthma control test were utilized. The evaluation of the data: the evaluation was materialized with the oneway ANOVA test and student t test, the Kruskal-Wallis, Mann Whitney-U, and Pearson correlation tests. Results. The average point and standard deviations of symptom dimensions which are the subscales of illness perception were 6.99 ± 1.74, the average points and standard deviations of their opinion dimensions about the disease; personal control were 16.37 ± 1.63, timeline ( acute/ chronic) were 18.03 ± 1.12, emotional representations were 18.34 ± 5.73, illness perception were 11.54 ± 2.45, results were 22.28 ± 2.39, treatment control were 12.99 ± 1.62, timeline cyclical were 12.06 ± 0.87, the average points and standard deviations of the reason dimensions of the illness; psychological attributions were 15.47 ± 2.88, risks factors were 18.99 ± 2.17, immunity were 10.47 ± 1.69, accident & chance were 4.19 ± 1.30.