Çocuk işçiliği
Child labor
- Tez No: 379469
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKER DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Çocuk işçiliği tüm boyutlarıyla dünyanın gündemindedir. Çocuk işçiliği hepimizin ortak sorunudur. Çocuk, çocukluk ve çocuk işçiliği kavramları üzerinde bir uzlaşma söz konusu değildir. Buna rağmen çocuk işçiliği bağlamında, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 138 sayılı Sözleşmesini de dikkate alarak, çocuğu, 15 yaşından küçük kişi olarak tanımlayabiliriz. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde ise çocuk, 18 yaşından küçük kişi olarak ifade edilmiştir. Çocuk işçiliği sanayi devrimi ile gündeme gelmiştir. Çocukları korumaya yönelik alınan ilk tedbirler de yine bu dönemde alınmaya başlanmıştır. Türkiye'de sanayileşme geç başlamıştır. Bu nedenle çocuk işçiliği problemi de geç gündeme gelmiştir. Dünyada 200, 300 hatta 400 milyon çocuğun çalıştığı tahmin edilmektedir. Ekonomik olarak aktif çocukların %98'i gelişmekte olan ülkelerde bulunmaktadır. Çocuk işçiliğinin en önemli nedeni yoksulluktur ancak tek nedeni değildir. Çocuk işçiliği ile ilgili doğrudan düzenlemeler ILO Sözleşme ve Tavsiye Kararlarında bulunmaktadır. Çocuk işçiliği büyük ve aynı zamanda da global bir problemdir. Onun için probleme ulusal olduğu kadar uluslararası boyutta da müdahale etmek gerekmektedir. Çocuk işçiliği ile mücadelede, kısa erimde, kabul edilemez, istihdam biçimlerinde çalışanlara (kölelik, fahişelik, uyuşturucu ticareti vs.), ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlara (maden ve taşocağı vs.) ve en korumasız gruplara (12 yaşın altındakiler ve kız çocukları) ulaşılmalıdır. Orta ve uzun vadede ise çocuk işçiliğinin tüm boyutlarıyla ve tamamen sona ermesi amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Child labor is in the World agenda with its all dimentions. Child labor is our common problem. There isnot a general agreement on the concepts of child, childhood and child labor. However in the context of child labor, a working defintion of a child may be a person below the age limit of 15 years set by the Minimum Age Convention No. 138. In the wider context ofthe UN Convention of the Right of the Child, the age limit of a child is set at 18 years. Child labor has come into agenda after industrial revolution. Again the first legal measures for the child labor have been prepared in this period. In Turkey, industrialization has began late. For this reason child labor problem has come into agenda later. It is estimated that between 200 and 300 million an deven up to 400 millon children work throughout the World. Ninety-eight percent of economically active children are found in developing countries. The most important reason of child labor is poverty. But poverty is not the only reason for child labor. Besides economic reason, there are also social and cultural reasons. Although many international rules that regulates child, direct rules for child labor take place in ILO Conventions and Recommendations. Child labor is big and at the short run, it must be abolished child labor for those children who have not yet reached a specified age (12) or who are doing work which is liable to endanger their health, safety or moral standarts (forced labor, prostitution etc.). In the long run, it must be aimed to abolish child labor with its all dimentions completely.