Kozmik ışınların tespiti simülasyonu
Cosmic rays detection simulation
  1. Tez No: 379676
  2. Yazar: ÜMRAN ALPBOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF OĞUZHAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Evrenimizi ve uzak galaksileri daha iyi anlamamızda kozmik ışınların önemi büyüktür. Dünyadan çok uzak galaksilerden yeryüzüne gelen kozmik ışınların enerjilerinin ölçülmesi bize uzak galaksiler hakkında bazı bilgiler sunabilmektedir. Kozmik ışınlar dünya atmosferine ulaştığında, atmosferdeki elementler ile çarpışarak, yer kabuğuna doğru bir parçacık sağanağı oluştururlar. Oluşan bu parçacık sağanağı içerisinden, bir standart model parçacığı olan müon yer yüzeyine kadar ulaşabilmektedir. Bu çalışmada, kozmik ışın kaynaklı müonların tespiti konusunda yapılan bazı deneyler hakkında ön bilgiler verilerek, bu müonların tespiti için kullanılan parıldama (sintilasyon) dedektörlerinin çalışma prensipleri anlatılmış ve bir dedektör sistemi simüle edilerek daha önce yapılmış bir deneyin sonuçları ile karşılaştırmalı analize dayalı bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cosmic rays have great importance to understand our universe and remote galaxies. Measuring cosmic rays that reach to earth from outer space gives us some information about remote galaxies. When cosmic rays arrive at earth atmosphere, they collide to atmospheric elements and particles shower is begun trough the earth surface. Among this particles shower, one of the Standard Model particle, muon, is able to reach earth surface. In this study, working principles of scintillation detector that is used for cosmic muon detection is explained and simulation of detector system is made to compare previous cosmic rays experiment results with giving brief information about some cosmic muon detection experiments.