Bazı azotlu bileşiklerin 0900 ziraat kiraz çeşidinde dinlenmenin kesilmesi üzerine etkisi
The effects of some nitrogen chemicals on rest competion in 0900 ziraat sweet cherry cultivar
  1. Tez No: 379696
  2. Yazar: BURÇİN KOZAK SAĞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada geçit bölge ikliminde yetişen 0900 Ziraat çeşidi kiraz ağaçlarının kış dinlenmesinden çıkarılması amacıyla azotlu bileşiklerin uygulama zamanı Dinamik Yönteme göre Soğuklama Parçası birimi olarak saptanmış ve uygulama yapılan ağaçların bazı fenolojik ve vegetatif özellikleri incelenmiştir. Deneme kapsamında azotlu bileşikler altı yaşındaki kiraz ağaçlarına % 10 dozunda Amonyum Thio Sülfat (ATS), % 5 dozunda Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) ve % 5 dozunda Potasyum Nitrat (KNO3) uygulanmıştır. Azotlu bileşikler kış durgun döneminde birbirini izleyen iki ayrı tarihte ağaçlara püskürtülmüştür. Kiraz ağaçlarının soğuklaması birinci uygulamanın yapıldığı 15 Ocak 2014 tarihinde 48 Soğuklama Parçası birikimi ve ikinci uygulamanın yapıldığı 27 Şubat tarihinde de 60 Soğuklama Parçası birikimi olarak saptanmıştır. Denemede kullanılan azotlu bileşiklerin üçü de 0900 Ziraat kiraz ağaçlarının dinlenmesinin kesilmesinde etkili olmuştur. Tanık ağaçlara göre, ATS uygulaması çiçek tomurcuklarının uyanmasını 17 gün, CAN uygulaması 5 gün, KNO3 ise 3 gün öne almıştır. Çiçeklenme başlangıç tarihi açısından da tanık ağaçlara göre, ATS uygulaması 16 gün, CAN uygulaması 2 gün, KNO3 ise 1 gün öne almıştır. Tam çiçeklenme tarihi açısından da tanık ağaçlara göre, ATS uygulaması 8 gün, CAN uygulaması 1 gün, KNO3 ise 6 gün öne almıştır. ATS uygulanan ağaçların bir yaşlı dallarında % 25 oranında kuruma belirlenirken CAN uygulamasında % 10, KNO3 uygulamasında ise % 6 oranında kuruma görülmüştür. Azotlu bileşiklerin uygulanması iki yaşlı dallardaki çiçek tomurcuklarının uyanmasını belirli oranda olumsuz etkilemiştir. Özellikle ATS uygulaması kirazların hasat tarihini 20 gün kadar öne almıştır.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, theapplication time of nitrogenfertilizersas a rest breakingagentwasdeterminedbyDynamicMethod as ChillPortionsandsomephenologicalandvegetativecriteriawereinvestigated on '0900 Ziraat'sweetcherrytrees. TheNitrogenfertilizersweresprayedtothesixyearoldsweetcherrytrees at rate of 10 % AmmoniumThiosulphate (ATS), 5 % CalciumAmmoniumNitrate (CAN) and 5 % PotassiumNitrate (KNO3). Nitrogenfertilizersweresprayed in succeedingtwodifferentdatesduringthedormantperiod. Thechillingaccumulation of sweetcherrytreeswiththefirstsprays (15 January 2014) was 48 ChillPortionsandwiththesecondsprays ( 27 February 2014) was 60 ChillPortions.Thenitrogentreatmentswerefoundto be effective in ceasingthe rest period of sweetcherrytrees. ATS treatmentadvancedfruitbudopeningby 17 days, CAN treatmentby 5 daysand KNO3 treatmentsby 3 dayscomparedtocontroltrees.. ATS treatmentsadvancedthefirstfloweringby 16 days, CAN by 2 daysand KNO3 by 1 day. Thefullbloomdateswereadvanced as follows: ATS by 8 days, CAN by 1 daysand KNO3 by 6 days. Nitrogenapplicationsnegativelyaffectedflowerbudopenings. ATS treatmentsdamaged 25 % of thedormanttwigs, and 10 %t forthe CAN treatmentand 6 % fortheKNO3treatment. Nitrogenfertilizersalsonegativelyaffectedflowerbudopenings on thetwo-year-oldfruitwoodstosomeextent. ATS treatmentsadvancedsweetcherryharvestdateas much as twentydays.