Onno tipinde schiff baz ligandlarının sentezi, karakterizasyonu, elektrokimyasal ve DNA ile etkileşiminin incelenmesi
The synthesis and characterization of onno-type schiff base ligands and investigation of their electroanalytic properties and interaction with DNA
- Tez No: 379705
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, ONNO tipinde Schiff baz ligandları sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların yapıları analitik (erime noktası, elementel analiz, titrimetri, gravimetri) ve spektrofotometrik (UV, IR, NMR ve MS) yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Ligandların 1x10-3 ve 1x10-4 M konsantrasyonlarda ve 100-500 mV/s tarama hızlarında elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Analitik ve spektrofotometrik olarak yapıları aydınlatılan ligandların fish sperm çift sarmal deoksiribonükleikasit (fsdsDNA) ile etkileşimleri incelenmiştir. Bu incelemede UV-Vis spektroskopisi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen spektroskopik sonuçlardan, her bir DNA'ya bağlanma sabitleri (Kb) hesaplanmış ve bulunan sonuçlar benzer çalışmalar esas alınarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ONNO type Schiff base ligands were synthesized complexes have been characterized by using both analytical (melting point,elemental analyses, titrimetry, gravimetry) and spectrophotometers (UV, IR, AAS, NMR ve MS) methods. The electrochemical properties of the ligands have been investigated in the 1x10-4 M concantrations and in the range 100-500 mV/s scan rates. Interactions of fish sperm with the ligands that have been clarified their structures as analytical and spectrophotometric have been investigated. In this investigation, cyclic voltammetry, differential puls voltammetry and UV-vis spectrophotometric techniques have been used. The binding constants of each Schiff base ligands has been calculated according to electrochemical and spectrophotometric results and these results has been compared to similar studies.