CMS'de yüksek pt'lerde tau algılama mekanizmasında kullanılan HPS algoritmasının iyileştirilmesi
Improving the HPS algorithm used for high tau identification in CMS
- Tez No: 379742
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
BHÇ'de gerçekleşen proton-proton çarpışmalarının enerjisi 8 TeV olup verilen ilk uzun aradan sonra bu enerjinin 14 TeV olması beklenmektedir. Çarpışma enerjisinin artması SM ötesi teorilerin testi için çok önemli bir rol oynamaktadır. Çarpışma enerjisinin artması yüksek enerjili parçacıkların üretimine sebep olacağından oluşan son ürünlerin etkili bir şekilde yeniden yapılandırılması yapılacak fizik analizlerini doğrudan etkileyecektir. Tau'nun etkin bir şekilde yeniden yapılandırılması fizik analizlerinin sonuçları açısından öncelikli hedef haline gelmiştir. CMS deneyinde tauyu yeniden yapılandırma için kullanılan HPS algoritmasının, yüksek enerjilerde tau enerjisi için beklenilenden %30 daha düşük sonuçlar vermesi, gözlemlendiğinden algoritmanın iyileştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışmada iyileştirilen HPS algoritmasının enerji yanıtı, enerji çözünürlüğü ve taunun hadronik bozunum kanalları üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The collision energy of proton-proton collisions at LHC is 8 TeV and after the long shut down the energy is expected to be 14 TeV. This rise at the energy level has an important role for testing the theories beyond the SM. Since the rise of collision energy will result in the production of high energy particles, effective reconstruction of final state particles will affect all the physics studies in the future directly. Reconstructing tau efficiently, has became a priority target for future physics analysis, has become prior aim. Since HPS algorithm which is being used at CMS experiment for reconstructing Tau, gives 30% less tau energy at high energies has been experienced change of algorithm is essential. In this study it is worked on HPS algortihm which is determined according to the corrected parameters such as energy response, energy resolution and tau's hadronic decay channels has been studied fort he modified HPS algorithm.