Digitalization of learning: A comparative study of university learners' and lecturers' perceptions and experiences on distance education: A Hakkari University case
Öğrenmenin dijitalleşmesi: Üniversite öğrencileri ve öğretim elemanlarının uzaktan eğitim algıları ve deneyimlerinin karşılaştırmalı bir incelemesi: Hakkari Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 740775
  2. Yazar: ABDULLAH YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, dijitalleşmenin öğrenmedeki bir yansıması olarak değerlendirilen uzaktan eğitimin, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde bulunan öğrenci ve öğretim elemanları açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Daha önceki çalışmalar öğrenci ve öğretim elamanı görüşlerine ayrı ayrı odaklanmış olsa da, az sayıda çalışma her iki tarafın uzaktan eğitime ilişkin deneyimlerini ve görüşlerini karşılaştırmış ve incelemiştir. Bu nedenle, bu karma yöntem karşılaştırmalı vaka çalışmasının bir rapor halinde üniversiteye sunulması ve böylece çevrimiçi program yöneticilerine ve fakülte danışmanlarına uzaktan eğitim sürecinin verimliliğinde önemli rol oynayan kritik faktörleri daha iyi anlamaları amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Hakkari Üniversitesinde bulunan 1373 öğrenci ve 112 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel ve nitel verileri elde etmek için 18 sorudan oluşan çevrimiçi bir 'Memnuniyet Anketi' kullanılmıştır. Nicel verileri analiz etmek için IBM SPSS Statistics 22.0 programından yararlanılmıştır. Nitel verilerde ise ilgili temaları belirlemek için tümevarımcı bir yaklaşımla tematik analiz uygulanmıştır. Sonuçlar, öğrenenlerin ve öğretim elemanlarının kullandıkları teknik donanım, internete erişim yolları, derslere katılım ve devam oranları ile ders materyalleri ve değerlendirme yöntemlerinden memnuniyet oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Nitel veriler de aynı şekilde, teknik, ekonomik ve ailevi zorluklar yaşayan öğrencilerin oranının öğretim üyelerine göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, katılımcılar arasında bazı motivasyon sorunları gözlemlenmiştir. Bulgular ışığında, araştırmacı teknik, değerlendirme/müfredat, pedagojik ve iletişimsel odaklı bazı çıkarımlar önermektedir. Sınırlılıklara dayalı olarak ileri araştırmalar için öneriler çalışmanın sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine distance education, considered a reflection of digitalization in learning, from the perspective of learners and lecturers at a state university in Turkey. Although most previous studies focused on students' and lecturers' views separately, few studies have compared and examined both sides' experiences and perceptions of distance education. Therefore, this mixed-method comparative case study is intended to be presented to the university as a report, thus providing online program managers and faculty advisers with a deeper understanding of the essential aspects that impact the efficiency of the distant education process. The research sample consists of 1373 students and 112 lecturers at Hakkari University. An online 'Satisfaction Survey' composed of 18 questions was used to obtain both quantitative and qualitative data in this study. The IBM SPSS Statistics 22.0 program was utilized to analyze the quantitative data. As for the qualitative data, thematic analysis with an inductive approach was applied to determine the related themes. The results revealed statistically significant differences between the technical equipment used by the learners and lecturers, the ways of accessing the internet, the rates of participation and attendance in the courses, and the satisfaction rates with the course materials and assessment methods. Additionally, an in-depth examination of the qualitative data showed that the rate of students experiencing technical, economic, and familial difficulties was higher than the lecturers. Moreover, some motivational issues were observed among the participants. The researcher proposes technical, pedagogical, communicative, and assessment and curriculum-related implications based on the findings. Recommendations for further research based on the limitations are included at the end of the study.