ST 37, AISI 1040 ve 2379 malzemelerin tornalama işleminde yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
Investigation of surface roughness in lathe maching of ST 37,AISI 1040 and 2379 meterials
  1. Tez No: 379773
  2. Yazar: FUAT BABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Talaşlı imalatta her geçen gün maliyetin azalması rekabet gücünün artmasıyla farklı bir yola girilmektedir. Bu bağlamda kesici takımların ömürlerinde istenilen yüzey kalitesinin yakalanması büyük önem taşımaktadır. Maksimum verim ile minimum maliyetin yakalanması oldukça güçtür. Doğru kesme şartlarında kullanılacak takım hem maliyet hem de yüzey kalitesi açısından oldukça önemlidir. Kesme şartları, kesme hızı sayısı, ilerleme miktarı, kesme derinliği en ideal şartlarda uygulanması gerekmektedir. Uygulanmadığı taktirde işleme maliyeti takım sarfiyatı ve hassas işleme gibi özelliklerden bahsedilemez. Birçok araştırma ideal kesme şartlarının belirlenmesi üzerine yayımlanmıştır. Talaşlı imalat sektörü sürekli kendini geliştiren sektör olduğundan ideal kesme şartları her geçen gün daha da önem kazanmakta ve güçlenen kesme şartlarıyla beraber daha hassas işler yapılmaktadır. Bu çalışmada, 3 faklı malzeme çeşidini belirlenen bir kesici takımı ile farklı kesme şartlarında işlenerek en iyi yüzey kalitesinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Farklı kesme hızı, kesme derinliği ve ilerleme miktarında 90 adet parça işlenmiştir. Deneyler de iki farklı geometriye ( 0.4mm-0.8mm) sahip kesici takımlar kullanılmıştır.. Değişik uç formunun kullanılmasının amacı uç açısının parça üzerinde ne kadar etkili olduğunun görebilmektir. Parçalar belirtilen ölçütlerde işlenerek en hassas parça yüzeyi elde edilmiştir. Buna göre malzemeler için seçilmesi gereken kesme hızı, ilerleme miktarı, kesme derinliği değişkenleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decreasing the costs in machining are entered in a different way with the increase of competitiveness. Getting the norm surface quality of the cutting tool is of great importance in tool life. To get of the minimum cost with maximum efficiency is difficult in machining. Cutting conditions; number of cutting speed, feed rate and depth of cut should be applied in the ideal conditions. If not, you can not cover the cost of processing features such as tool consumption and precision machining. Many studies have been published on the determination of the optimum cutting conditions. Ideal cutting conditions in machining industry is one of the important case because of technological improvements affected this industry directly. In this study, a cutting tool with different cutting conditions determined the three different types of materials processed are intended to achieve the best surface quality. 90 specimens have been machining with different cutting speed and cutting dept. Two different tool used in experiments (0.4mm-0.8mm). How effective is to see that the part of the open ends of the purpose of the use of various extreme forms. Parts were obtained by processing the most sensitive part of the surface in the specified criteria. Thus, feed rate, variable cutting depth which must be selected according to the material are obtained.