Genelleştirilmiş h,k-Riemann-Liouville kesirli integraller için grüss tipli integral eşitsizlikleri
Generalized h,k-Riemann-Liouville gruss type integrals for fractional integrals
  1. Tez No: 493812
  2. Yazar: EMEL MARANGOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde Grüss tipli eşitsizlikler yardımıyla tanımlanan kesirli integrali ifade ederek, bazı integral eşitsizlikleri üzerinde duracağız. Dört bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın, ilk bölümünde; kesirli integral ve kesirli türevin tarihi gelişiminden kısaca bahsedeceğiz. İkinci bölümünde; daha sonraki bölümlerde ihtiyaç duyacağımız tanım ve teoremler vereceğiz ayrıca kesirli türev ve integralin genelleştirilmeleri ele alınarak, çalışmanın temelini teşkil eden genelleştirmeler vereceğiz. Bu çalışmanın Orijinal kısımları Üçüncü ve Dördüncü bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kesirli integralin genişletilmesi ele alınarak farklı ispatları verildi. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise çalışmamızın orijinal bölümüdür. Bu bölümde; elde edilen genelleştirmeler için bazı Grüss tipli eşitsizlikler yardımıyla Riemann-Liouville kesirli integralleri için integral eşitsizlikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this paper we establish new generalized integrals inequalities involving Grüss type inequalities operators. This study occur of four part, in the first part; the historical development of fractional integral and fractional derivative were discussed. In this second part, we will give some basic definitions and theorem also based on the work by taking their generalized fractional integrals constitues generalization was given. Original part of this work are given in the third and fourth sections. In the third part; we were given expansion of fractional integral by taking different proofs. In the last part, Riemann-Liouville fractional integral is the orijinal part of our work. In the chapter; by using some Grüss type inequalies for the generalization integral inequalities was given.