Tenoksikamın plazma proteinlerine bağlanma kinetiği
- Tez No: 37990
- Danışmanlar: PROF.DR. İLBEYİ AĞABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
91 VII. ÖZET Birçok ilaç plazma veya doku proteinleriyle etkileşir. İlacın proteinlere bağlanması ilacın farmakokinetiğini ve aktivitesini etkiler. Proteinlere bağlı ilaç biyolojik olarak inaktiftir. Sadece serbest ilaç hücre membranlarını geçebilir. İlaçların proteinlere bağlanması yüksek oranda ve tersinir olduğunda proteinlere bağlı ilaç depo etkisi gösterir. Tenoksikam, atılım yarı ömrü 60 - 80 saat olan nonsteroidal antiinflamatuar bir ilaçtır. Günde bir kez kullanılır. % 99' dan fazla plazma proteinlerine bağlanır. Tenoksikamın plazmadaki derişimi bir sağlıklı gönüllü ve kararlı durumdaki bir osteoartritli hastada HPLC yöntemiyle belirlenmiştir. Plazma proteinlerine bağlanması iki hafta boyunca 20 mg/gün dozda tenoksikam alan 20 osteoartritli hastada incelenmiştir. İlacın serbest kesri pH 7.4'de ve 37°C'de denge diyalizi yöntemiyle, diyaliz membranın her iki tarafındaki tenoksikam miktarı da HPLC ile saptanmıştır. Bağlanma parametreleri bu sonuçlardan hareketle hesaplanmıştır. ilaçların proteinlere bağlanması yüksek oranda ise, bir biyoyararlanım parametresi olan AUC'nin serbest ilaç derişiminden hareketle hesaplanmasının gerekli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
92 VIII. SUMMARY Many drugs interact with plasma or tissue proteins. Drug protein binding can affect the pharmacokinetics and duration of action of the drug. The protein-bound drug is biologically inactive, since only the free or unbound drug can pass through the cellular membranes. When drug protein binding is extensive and reversible, the protein bound drug acts as a depot. Tenoxicam is a nonsteroidal antiinflammatory drug with an elimination half-life of 60-80 hours. It is administered once daily and bound extensively to albumin(> 99 %). The concentrations of the drug in plasma was measued by an H PLC method with a normal volunteer and a patient with osteoartritis at steady state. The plasma binding of tenoxicam was also studied at steady state in 20 osteoartritis patients, who had been taking the drug at dosage of 20 mg/day for two weeks. The unbound fractions of the drug were determined by equilibrium dialysis of the individual plasma samples at pH 7.4 and at 37°C. Tenoxicam levels on both sides of dialysis membrane were determined using HPLC. Binding parameters were assessed from the result. In conclusion, when drug protein binding is extensive, bioavailability criteria of AUC has to be calculated from unbound drug concentrations.