A tax reform proposal for Turkey: Flat tax system
Türkiye için bir vergi reformu önerisi: Düz vergi sistemi
  1. Tez No: 379975
  2. Yazar: BURCU ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, dinamik yaşam döngüsü simülasyon modeli kullanarak Türkiye için temel bir vergi reformu önerisinde -düz vergi sistemi- bulunarak, iki durum arasındaki makroekonomik değişkenler ve refahın bir karşılaştırmasını sunmaktadır. Düz vergi sistemi durumunda modelde yer alan önceki tüm vergiler kaldırılır ve yerine tüm gelir sabit bir oranla vergilenir ve o yıl yapılan yatırımlar vergi tabanından düşülür. Model, önerilen vergi sisteminin önemli bir üretim ve refah artışı sağlayacağını tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compares the macroeconomic and welfare effects of a fundemantal tax reform, that is flat tax system for the Turkish case by using a dynamic life-cycle simulation model. Flat tax system removes all current tax rates and taxes all sources of income at the same rate by expensing the investments at the year they are made. The model projects significant increase in output by shifting from the current graduated tax system to the flat tax; as well as an increase in welfare.