OECD ülkelerinde büyüme odaklı vergi reformları ve Türkiye için değerlendirmeler
Growth-oriented tax reforms in OECD countries and evaluations for Turkey
  1. Tez No: 685468
  2. Yazar: GÖZDE NALBANT EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AKGÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
2000'li yıllarda tartışılmaya başlayan ve özelilkle 2008 krizi sonrasında daha açık bir şekilde ortaya koyulan büyüme odaklı vergi reform önerileri çerçevesinde; emek üzerindeki vergi yükünün azaltılarak bu yükün tüketim, çevre ve servet vergilerine kaydırılması önerilmektedir. Bu çalışmada vergilerin ekonomik büyümeyi etkileme kanallarını incelemek ve son yıllarda OECD, IMF, EC gibi kuruluşların büyüme odaklı vergi reform önerilerini ele alarak bu önerilerin Türkiye açısından uygulanabilirliğini tartışmak hedeflenmiştir. OECD ülkelerinde ve Türkiye'de vergi gelirlerinin gelişimi ve güncel durumu incelendiğinde Türkiye'nin OECD ortalamasından farklı bir vergi yapısına sahip olduğu görülmüştür. Bu sebeple vergi yapısının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin Türkiye açısından ayrıca incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Teorik ve ampirik literatürdeki son gelişmelerden yola çıkılarak vergi gelirleri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin doğrusal olmayacağı varsayılmış ve söz konusu ilişkiyi gösteren BARS Eğrisi'nin hipotezleri, Türkiye açısından 1965-2019 dönemi verilerinden yola çıkılarak Eşik Regresyon analizi ile incelenmiştir. Türkiye'de mevcut vergi yapısının ekonomik büyümeyi destekleyici bir yapıda olup olmadığı incelendikten sonra, uzun dönemde istikrarlı bir büyüme hedefinin gerçekleştirilmesi için vergi politikalarının ne yönde tasarlanması gerektiği tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is recommended to reduce the tax burden on labor and shift this burden to consumption, environment and property taxes within the framework of the growth-oriented tax reform proposals, which started to be discussed in the 2000s and were more clearly put forward especially after the 2008 crisis. In this study, it is aimed to examine the channels in which taxes affect economic growth and to discuss the applicability of these proposals for Turkey by considering the growth-oriented tax reform proposals of organizations such as OECD, IMF, EC in recent years. When the development and current situation of tax revenues in OECD countries and Turkey are examined, it is seen that Turkey has a different tax structure from the OECD average. For this reason, it has emerged that the effect of tax structure on economic growth should be examined separately for Turkey. Based on the latest developments in the theoretical and empirical literature, it was assumed that the relationship between tax revenues and economic growth would not be linear, and the hypotheses of the BARS Curve showing the relationship in question were examined with Threshold Regression Analysis based on the 1965-2019 period data for Turkey. After examining whether the current tax structure in Turkey is supportive of economic growth, it has been discussed and suggested how tax policies should be designed in order to achieve a stable growth pattern in the long term.