The impact of us Shale Gas Revolution on the EU's energy security
ABD'deki Şeyl Gaz Devriminin AB'nin enerji güvenliğine etkisi
- Tez No: 380093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM UDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda konvansiyonel olmayan gaz kaynaklarının çıkarılmasında uygulanan yatay sondaj ve hidrolik çatlatma yöntemleriyle şeyl gaz üretimini önemli ölçüde arttıran ABD özellikle doğalgaz alanında ithalata olan bağımlılığını kısa süre içinde sıfırlayarak net ihracatçı konumuna gelecektir. Söz konusu kaya gazı üretiminin ABD'nin daha önceki süreçte doğalgaz ithal ettiği ülkeler ile doğalgaz tüketiminde ithalata bağımlı olan AB gibi büyük enerji pazarlarında köklü değişiklikler yaratmak suretiyle oyun kurallarını değiştirmesi beklenmektedir. Bu tez çalışmasında, ABD'de gerçekleşen konvansiyonel olmayan doğalgaz üretiminin ve potansiyel ihracat faaliyetlerinin AB'nin enerji arz güvenliğine etkisi araştırılarak uluslararası doğalgaz piyasalarında yaratacağı etki ve Rusya'nın karşı adımları analiz edilmektedir. Bu kapsamda, Rusya'nın doğalgaz tedarikine 2012 yılında % 39 oranında bağımlı olan AB'nin Moskova'nın bölgesel politik nüfuzundan kurtulması ve 2006, 2009 ve 2014 yıllarında yaşanan Rusya-Ukrayna doğalgaz krizlerindeki gibi arz kesintisi riskini asgari düzeye indirebilmesi için doğalgaz tedarikinde kaynak ülke ve sevkiyat güzergahı çeşitlendirmesine gitmesi gerekmektedir. ABD'nin ihracata başlaması Rusya'nın AB doğalgaz pazarlarındaki tekel pozisyonunu sarsıcı etkisiyle Rus doğalgaz ihracat stratejisinin temel dinamiklerini değiştirici katkıları olması beklenmektedir. Bu çerçevede, AB'nin kısa ve orta vadede Rusya'dan önemli miktarlarda doğalgaz ithal etmeye devam edeceği, ABD kaya gazının AB'ye ihracatının ancak uzun vadede gerçekleştirilecek altyapı yatırımları sonrasında Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı çerçevesinde gerçekleşebileceği, ABD kaya gazı ihracatının uluslararası doğalgaz piyasalarında spot piyasa faaliyetlerini arttırmak suretiyle fiyatlarda düşüşe sebep olacağı ve petrole endeksli fiyatlandırma mekanizmasını değiştirme gücüne sahip olduğu öngörülmektedir. Anahtar Sözcükler Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Kaya Gazı, Doğalgaz, Enerji Güvenliği, Arz Güvenliği, Konvansiyonel Olmayan Gaz Üretimi, İthalat Bağımlılığı
Özet (Çeviri)
With the introduction of horizontal drilling and hydraulic fracturing technologies in unconventional gas production, the U.S. has increased drastically its shale gas production and will soon become a net exporter of natural gas by reducing its import dependence particularly in natural gas sector. Shale gas production is expected to become a game changer in the international gas markets. In this thesis study, the impact of unconventional gas production and potential export activities of the U.S. on EU's energy supply security is examined, building on an analysis of the impact on the international natural gas markets and the counter steps that could be taken by Russia. In this scope, in order for the EU, which is 39 % dependent on Russian gas supplies in 2012, to eliminate Moscow's political influence in the region and minimize the risks emanating from gas supply disruptions like 2006, 2009 and 2014 gas dispute crises between Russia and Ukraine, the Union has to diversify its natural gas source countries and transportation routes. Furthermore, with the gas importation from the U.S., the monopolistic position of Russia in the EU gas markets will be shaken and the basic dynamics of Russian natural gas export strategies will be altered. In this framework, the EU will continue to import substantial volumes of gas from Russia in the short and medium term. Potential shale gas exports from the U.S. to the EU will only be available in the scope of Transatlantic Trade and Investment Partnership following the realization of large infrastructure projects in the long term, potential gas exports from the U.S. will lead to a decrease by increasing spot market activities in the international gas markets and have the power to change the oil-indexed pricing mechanism thereof. Key Words European Union, the United States of America, Russian Federation, Shale Gas, Natural Gas, Energy Security, Supply Security, Unconventional Gas Production, Import Dependence