Sarbanes-Oxley Yasası ve iç kontrol
The Sarbanes-Oxley act of 2002 and internal control
  1. Tez No: 380221
  2. Yazar: SERCAN ERCİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ABD'de Enron, Worldcom ve Tyco gibi çok ciddi olumsuz sonuçlara neden olan muhasebe skandalları sonrasında piyasalara olan güvenin yeniden kazanılması amacıyla 2002 yılında Sarbanes-Oxley Yasası yürürlüğe girmiştir. Sarbanes-Oxley Yasası'nın bazı bölümlerinde iç kontrol sistemi ile ilgili bazı düzenlemelere yer verilmiştir. Bu düzenlemer yalnızca iç kontrol sistemini değil aynı zamanda şirketlerin iç kontrol sistemlerinin çevresini oluşturan şirket yönetimi, bağımsız denetim, iç denetim ve denetim komitesi faaliyetlerini oldukça etkilemiştir. Bu yasada iç kontrol sistemini yakından ilgilendiren düzenlemelerin yer alması ile iç kontrol sisteminin olası hilelerin önlenmesinde ve şirketin beklenmeyen ve yaptırıma neden olabilecek hadiselerden korunmasındaki önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Şüphesiz ki, etkin işleyen bir iç kontrol sistemi şirketlerin yapılarını güçlendirmekte ve piyasalara olan güvenin yeniden artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sarbanes-Oxley Yasası'nın iç kontrol ile ilgili düzenlemelere uyumundan sorumlu tarafların sorumluluklarını büyük bir ciddiyetle yerine getirmeleri şirket ve yatırımcılar başta olmak üzere tüm ilgili tarafların lehine bir sonuç doğuracaktır. Anahtar Kelimeler : Hile, İç Kontrol, Sarbanes-Oxley Yasası.
Özet (Çeviri)
The Sarbanes-Oxley Act was enacted in 2002 on the purpose of regaining confidence in the market after accounting scandals in U.S. such as Enron, Worldcom and Tyco, which caused very serious consequences, had occured. Some regulations related to internal control system were included in some sections of The Sarbanes-Oxley Act. These regulations considerably effected not only internal control systems but also company management, independent audit, internal audit and audit committee which constitute the environment of internal control systems of the companies. Inclusion of these regulations in this act related to internal control systems revealed the importance of the internal controls in the prevention of the company from potential frauds and unexpected cases that could lead to sanctions. No doubt, an internal control system that operates efficently streghtens the structure of the company and plays an important role in increasing confidence in the market again. It will lead to a result in favor of all respective parties and in particular to companies and investors when respective parties, who are responsible for complying with regulations related to internal controls in The Sarbanes-Oxley Act, fulfill their responsibilities in all seriousness. Key Words : Fraud, Internal Control, The Sarbanes-Oxley Act.