2-Aminofloren'in mutajenik aktivitesinin ames test (salmonella memeli mikrozom mutasyon testi) sisteminde incelenmesi
  1. Tez No: 38025
  2. Yazar: AYŞEN AKBULUTGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA SARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 66 - VI. ÖZET Kanser oluşum teorilerinden biri olan somatik mutasyon teorisi her gecen glln yeni delillerle güçlenmekte dir. Mutajenik-karsinojenik bileşiklerin bu etkilerinin aydınlatılması amacıyla gUnümUzde sıklıkla mikroorganizmalar ve memeli hUcre kUltUrleri kullanılmaya başlanmıştır. DNA ile kimyasal mutajen ve karsino jenlerin etkileşmesi sonucu DNA'da bazı kalıcı değişiklikler oluşmaktadır ve bu deği şiklikler de tümör oluşumuna kadar varan sonuçlar doğurabil mektedir. DNA'daki bu değişikliklerin saptanabilmesinin deney hayvanlarında tlimör oluşumunun gözlenmesi kadar önemi vardır. iste bu yaklaşımdan hareketle çeşitli kısa süreli test sistemleri geliştirilmiştir. Mutajenik-karsinojenik etkinin saptanmasında kullanılan en önemli kısa süreli bakteriyel test sistemlerinden biri de Ames testtir (Salmonella memeli mikrozom mutasyon testi). Bu çalışmada amacımız; - Çeşitli kimyasalların mutajenik aktivitesinin saptanabil mesi için kullanılan kısa süreli test sistemlerinden biri olan Ames test sistemini laboratuvarımızda kurmak, ileride biyolojik materyal de kullanılarak, çevresel ve mesleksel maruziyet nedenleri ile oluşabilecek mutajenitenin saptan masına yönelik olarak Ames testin kullanılmasını sağlamak ve - 2-AF'in mutajenik aktivitesini TA98 susu üzerinde araş tırmaktır.- 67 - Çalışma 50 ng/petri, 10 (ig/petrl, 5 ng/petri ve l n.g/petrî, olmak Üzere 2-AF*în dört farklı doz dllzeyi ile ve S9 (karaciğer mikrozomal enzim fraksiyonu) varlığında ve yokluğunda gerçekleştirilmiştir. Sonuçta 50 ng/petri (ortalama koloni sayısı 490.1+26.54) ve 10 M-9/Pstri (ortalama koloni sayısı 111,3±12.23) doz düzeylerinde 2-AF'irı TA98 susu Üzerinde mutajenik aktivite gösterdiği saptanmıştır. Ancak bileşiğin, aynı doz düzeylerinde ve ortamda S9 olmaksızın (50 jıg/petri doz dllzeyi hariç) mutajenik aktivite göstermediği saptanmıştır. Bu bulgular ışığı altında Ames test sisteminin güvenilir, duyarlı bir kısa slîreli test sistemi olduğu gözlenmiştir,
Özet (Çeviri)
- 68 - VII. SUMMARY The theory of somatic mutation for the etiology of cancer gains more power every day and the detection of mutagenic-carcinogenic substances exhibit importance. For this purpose nowadays microorganisms and mammalian cells has a wide use. Permanent changes of DNA occurs due to DNA and chemical mutagen-carcinogen interactions and these changes sometimes results by tumour occurance. To detect the differentiation of DNA is as valuable as observing the tumour occurance in an experimental animal. Various short term test systems have been developed for this purpose. Ames test is one of these short term test systems and can be also referred as Salmonella/mammalian microsome mutagenicity test. The aim of the present study was in two fold; - to establish the short term mutagenicity assay“Ames test”in our laboratory to evaluate the mutagenic activity of chemicals, to be able to carry this useful screening test in future by using biological materials to detect mutagenicity which has a valuable application in environmental and occupational exposure studies, - to determine the mutagenic activity of 2-AF on TA98 strain.- 69 - Studies have been carried out by four different dose levels, 50 ng/plate; 10 ng/plate; 5 fig/plate; 1 ı-ıg/plate with or without S9 (rat liver microsomal enzyme fraction). In conclusion we observed that 2-AF has mutagenic activity at 50 ng/plate and 10 ng/plate dose levels. Mean colony counts were found as 490.1126.54 and 111.3±12.23 respectively, on TA98 strain by the presence of S9. However we observed that 2-AF didn't show any mutagenic activity at the same dose levels (except 50 p.g/plate dose level) on TA98 strain without S9. These results proves the sensitivity, reliability of the short term Ames test.