Digoksin aritmilerinde nitrik oksidin rolü
- Tez No: 38026
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KANZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
28 VI. ÖZET Bu çalışmada anesteziye kobaylarda digoksin (0.6 mg/kg, i.v.bolus) ile oluşturulan aritmilerde, nitrik oksit sentaz inbibitörü L-NAME (10 mg/kg, i.v. bolus) ve nitrik oksit prekürsörü L-arjinin (10 - 30 mg/kg, i.v. bolus + 10 mg/kg/dk i.v. infuzyon) kullamlarak endojen nitrik oksitin rolü incelenmiştir. L-NAME uygulamasının kontrol grubu ile karşılaştarıldığmda aritmi başlama zamanı dışındaki aritmi parametrelerini etkilemediği ve mortaliteyi değiştirmediği saptanmıştır. L-NAME'in hemodinamik parametreler üzerine de etkisi yoktur. L-arjim'n, 10 mg/kg i.v. bolus + 10 mg/kg/dk i.v. infuzyon veya 30 mg/kg i.v. bolus + 10 mg/kg/dk. i.v. infuzyon şeklinde uygulandığında aritmi başlama zamanım kontrole göre istatistiksel bakımdan anlamlı olarak geciktirmiştir. L-arjinin uygulamasının hemodmamik parametreleri etkilemediği saptanmıştır. Bu bulgular bazal nitrik oksit salıverilmesinin L-NAME ile inhibisyonunun veya L-arjinin ile NO sentezinin artanlmasuıın deneysel digoksin aritmüerinin başlama zamanım etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
29 VH. SUMMARY In the present study, by using nitric oxide synthase inhibitor L-NAME (10 mg/kg, i.v, bolus injection) and nitric oxide precursor Lr-arginine (10 - 30 mg/kg, i.v. bolus injection + 10 mg/kg/min i.v. infusion) the role of endogenous nitric oxide on digoxin-induced arrhythmias in anaesthetised guinea-pigs has been investigated. It has been determined that administration of L-NAME did not affect the arrhythmia parameters except the onset of arrhythmias and did not change the mortality compared to the control values. L - NAME has also no effect on the haemodynamic parameters. Ix-arginine when it was aclministered at the 10 mg/kg i.v. bolus injection + 10 mg/kg/min i.v. infusion and 30 mg/kg i.v. bolus + 10 mg/kg/dk i.v. infusion, delayed the onset of arrhythmias significantly compared to the control values. It has been determined that L-arginine administration did not affect the haemodynamic parameters. These findings show that inhibition of basal NO release by L-NAME or stimulation of NO synthesis by L-arginine can influence the onset of experimental digoxin arrhythmias.