Campanula olıgosperma damboldt, campanula yıldırımlıı kıt tan & sorger ve campanula ptarmıcıfolıa lam. (Campanulaceae) türlerinin anatomik, morfolojık ve ekolojik özellikleri üzerine bir çalışma
Campanula oligosperma damboldt, campanula yildirimlii kit tan & sorger ve campanula ptarmicifolia lam. (Campanulaceae) is a study on anatomical morphological features of the species
- Tez No: 380270
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Campanula L. (Campanulaceae) cinsine ait ve ülkemiz için endemik Campanula oligosperma Damboldt, Campanula yildirimlii Kıt Tan & Sorger ve Campanula ptarmicifolia Lam. türlerinin morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Morfolojik özelliklerin incelenmesinde; kök, gövde, yaprak ve çiçeklerin genel morfolojik karakterleri ortaya konmuş, tohum ve polen morfolojileri elektron mikroskobu ile çalışılmıştır. Anatomik çalışmada; her üç türün kök ve gövdelerinden alınan kesitler yardımıyla türlerin kök ve gövde anatomileri çalışılmıştır. Ekolojik çalışmada; türlerin yetişme ortamına ait özellikler, birlikte yaşadıkları yaygın taksonlar ve tercih ettikleri toprak özellikleri belirlenmiştir.Türlerden C. yildirimli korollasının beyaz ve 6 mm den kısa, tohumun 1 mm den kısa ve hafifçe içe kıvrık olmasıyla diğer iki türden oldukça farklıdır. C. oligosperma ve C. ptarmicifolia genel görünüşleri itibariyle benzer olmasının yanında C. oligosperma yapraklarının az çok etli, gövde yapraklarının yumurtamsı-dairesel ve çiçekleri içine almasıyla C. ptarmicifolia'dan ayrılmaktadır. C. ptarmicifolia'da yapraklar etli olmayıp, gövde yaprakları şeritsi ve çiçekleri içine almaz. C. oligosperma ve C. ptarmicifolia türlerinin her ikisinde de tohumlar yassı ve yüzeyi çizgilidir. Her üç türde polenler monad, küremsi, 3-porat, yüzey süsleri minik diken şeklinde çıkıntılıdır. Türlerden C. oligosperma ve C. ptarmicifolia hem serpantin hem de kalker anakayayı tercih ederken, C. yildirimlii sadece kalker kaya çatlaklarında yetişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, there 3 types; Campanula oligosperma Damboldt, Campanula ptarmicifolia Kıt Tan & Sorger and Campanula yildirimlii Lam. species were investigated. During the examination of morphological features, the general morphological characters of root, leave and flowers were revealed, seed and pollen morphology was studied by electron microscopy. In anatomıcal search; species root and stem anatomy was studied with the help of sections which were taken from root and stem of all three species. Thıs ecological search, the characteristic of the species to habitat, common taxa which they lived together and soil characters which they prefered were identified. C. yildirimlii type is quite different from the other two species due to the fact that ıt's corolla is white, shorter than 1 mm, gently curued inward. Although the general appearence of C. oligosperma and C. ptarmicifolia is similiar to each other, C. oligosperma is different from C. ptarmicifoliadue to the fact that C. oligospermaleaves are oval and it hems flowers in. On the other hand; C. ptarmicifolia's leaves aren't fleshy and stem's leaves are ribbon – like and it doesn't hem flowers in. Both of C. oligosperma and C. ptarmicifolia types seeds are flat and surface is striped. Each of three types polen are monads, spheroid, 3- porate surface or namentatıon in the from of tiny spines are protruding. While C. oligosperma and C. ptarmicifolia prefer both serpentine and limestone bedrock, C. yildirimlii grows in the crack of limestone rock.