Çinko, çinko-demir ve çinko-demir-kobalt ile kaplanmış karbon çelik yüzeyine poli(anilin-co-o-anisidin-co-pirol) ve poli(anilin-co-o-anisidin-co-n-metilpirol) terpolimerlerin iki farklı ortamda sentezi ve korozyon performansları
Synthesizing on zinc, zinc-iron and zinc-iron-cobalt coated carbon steel electrodes, those terpolymers, namely poly(aniline-co-o-anisidine-co-pyrrole) and poly(aniline-co-o-anisidine-co-n-methylpyrrole) in two different mediums and monitoring their corrosion performances
- Tez No: 380305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, çinko, çinko-demir (ZnFe) ve çinko-demir-kobalt (ZnFeCo) metal ve metal alaşımlar karbon çelik elektrot yüzeyine kaplanıp poli(anilin-co-o-anisidin-co-pirol) ve poli(anilin-co-o-anisidin-co-N-metilpirol) terpolimer filmler bu elektrotların yüzeylerine Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği ile sodyum okzalat ve sodyum tartarat ortamlarında elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. Bu elektrotların karakterizasyonları doğrusal taramalı voltametri (LSV) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Elektrotların korozyon performansları % 3.5 NaCl çözeltisi içerisinde Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi (EIS), Anodik Polarizasyon ve Açık Devre Potansiyeli-Zaman (Eocp-t) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Terpolimer film kaplı elektrotların yüzey ve yapı morfolojileri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda terpolimer filmlerin karbon çelik yüzeyinde uzun bekleme sürelerinde bile korozif ürünlere karşı etkin bir bariyer özellik gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca terpolimer filmlerin etkili korozyon performansları için, sentez yapılan elektrolit çözelti türünün de oldukça önemli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As part of the study, zinc, zinc-iron (ZnFe) and zinc-iron-cobalt (ZnFeCo) metals as well as metal alloys were first coated on the surface of carbon steel electrodes. Next, terpolymer films, namely poly(aniline-co-o-anisidine-co-pyrrole) and poly(aniline-co-o-anisidine-co-N-Methylpyrrole) were electrochemically synthesized on the outer surface of the electrodes with Cyclic Voltammetry (CV) method in sodium oxalate and sodium tartrate mediums. Characteristics features of the electrodes were made with Linear Sweep Voltammetry (LSV) technique. Corrosion performances of the electrodes were monitored in 3.5% NaCl solution with Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS), Anodic Polarization and Open Circuit Potential-Time (Eocp-t) techniques. The surface and structural morphology of these terpolymer coated electrodes were determined with Scanning Electron Microscope (SEM) as well as analyses by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). It was found out in the study that terpolymer films exhibited an effective barrier feature on the carbon steel electrode surface against corrosive products even after longer time of application. It was also observed that the type of synthesized electrolyte solution was a determining factor for an effective corrosion performance by terpolymer films.