Kitosan ve POSS içeren yeni tip hibrit materyalleri sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new type hybrid materials with chitosan and POSS
  1. Tez No: 380306
  2. Yazar: ALİ FIRINCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DEMETGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Kitosan ve POSS türevlerini içeren yeni tip hibrit materyalleri sentezlenmiş ve karakterizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. POSS türevleri 3-aminopropiltrietoksisilan (APTES, POSS-1) ve N-(2-aminoetil)-3-aminopropiltrimetoksisilan (AEPTMS, POSS-2) kullanılarak hidrolitik kondenzasyon tepkimesi sonucu sentezlenmişlerdir. Glutaraldehit ve Terftaldialdehit hem POSS türevleri hem de Kitosan için çapraz bağlayıcı bileşikler olarak kullanılmışlardır. Çapraz bağlayıcılarla türevlendirilen bileşiklerin karakterizasyon işlemleri elementel analiz (C,H,N), FT-IR ve TG-DTA yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hedeflenen hibrit bileşikler POSS türevleri ve Kitosanda bulunan primer amin grupları ile çapraz bağlayıcılardaki dialdehit grupları arasındaki imin oluşum tepkimeleri sonucunda sentezlenmiştir. Hazırlanan yeni tip hibrit bileşiklerinin yapı tayin işlemleri elementel analiz (C,H,N), ICP-MS (Si), FT-IR, CP-MAS 13C NMR ve TG-DTA teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizlerin sonuçları değerlendirildiğinde çalışmada elde edilen hibrit bileşiklerinin termal kararlılıklarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was investigated that the synthesis and characterization of new type of hybrid materials based on Chitosan and POSS derivatives. The POSS derivatives were synthesized from 3-Aminopropyl-triethoxysilane (APTES, POSS-1) and N-(2-Aminoethyl)-3-aminopropyltrimethoxysilane (AEPTMS, POSS-2) by using hydrolytic condensation reactions. Glutaraldehyde and Terepthaldialdehyde were used as crosslinking agents both for POSS derivatives and Chitosan. The crosslinked compounds of Chitosan and POSS derivatives were characterized by elemental analysis (C, H, N), FT-IR and TG-DTA techniques. After that, hybrid materials were synthesized by imine formation between primer amine groups of POSS derivatives and Chitosan and aldehyde groups of crosslinking agents. The characterization of the prepared hybrid materials were carried out by elemental analysis (C, H, N), ICP-MS (Si) FT-IR, CP-MAS 13C NMR and TG-DTA techniques. The results showed that, the hybrid materials have a good thermal stability.