Mardin'de buğday ekim alanlarında sorun olan yabancı otlar ve buğday ürününe karışan yabancı ot tohumlarının belirlenmesi
Determination of problem weeds in wheat fields and weed seeds in harvested wheat crop in Mardin province of Turkey
- Tez No: 380317
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜREMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mardin ili buğday tarlalarında yapılan surveylerde; 1'i monokotiledon (Poaceae), diğerleri dikotiledon olan 24 familya'ya ait 79 cins ve 85 yabancı ot türü saptanmıştır. Rastlama sıklıklarına göre; Avena sterilis L., Galium tricornutum Dandy. ve Sinapis arvensis L. Çok Rastlanan (> % 50.0) yabancı otlar iken Cephalaria syriaca (L.) Schrad., Lolium perenne L., Vaccaria pyramidata Medik. ve Vicia narbonensis L. Yaygın Rastlanan (% 25.0 - % 49.9) yabancı otlardır. Yoğunluklarına bakıldığında; A. sterilis (>3.00/m²) en yoğun tür olup, bunu S. arvensis (2.00-2.99 adet/m²) ve G. tricornutum (1.00-1.99 adet/m²) izlemektedir. Buğday ürününe karışan; 16 familyadan 34 cinse ait 27 tür yabancı ot tohumu belirlenmiş olup, en fazla yabancı ot türü Poaceae familyası içerisindedir. 1 kg buğday içerisindeki ortalama yabancı ot tohum sayısı 973.052 adet, ağırlık ve karışım oranı ise 15.163 g ve % 1.516'dır. Saptanan yabancı ot türleri arasında ilk sırayı 194.691 adet ile A. sterilis almakta, bunu S. arvensis (191.691), G. tricornutum (73.952), Sorghum halepense (L.) Pers. (55.779) ve Silybum marianum (L.) Gaertner (51.959) izlemektedir. Ağırlık olarak bakıldığında ilk sırada A. sterilis (4.301 g ve % 0.430) yer alırken bunu S. marianum (1.919 ve % 0.192), Hordeum sp. (1.183 ve % 0.118), S. arvensis (0.962 ve % 0.096), Vicia sp. (0.823 ve % 0.082) tohumları takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Eighty five weed species belonging to 24 families, one of which was monocotyledon (Poaceae) and the remaining being dicotyledon, 75 genus were identified in wheat fields in Mardin province of Turkey. Avena sterilis L., Galium tricornutum Dandy. and Sinapis arvensis L. were the most common weeds while Cephalaria syriaca (L.) Schrad., Lolium perenne L., Vaccaria pyramidata Medik. and Vicia narbonensis L. were highly common ones. A. sterilis was the most common species (over 3.00 plants per m2) followed by S. arvensis (2.00-2.99 plants/m²) and G. tricornutum (1.00-1.99 plants/ m²). Harvested wheat samples were also taken from 100 different locations, and weed seeds within the samples were counted. Seeds of 27 species which were belonged to 34 genus and 16 families were detected. Poaceae had the highest number of species. As average of the province, 973.052 weed seeds were detected in a kg of wheat crop, which corresponds 15.163 g and 1.516 %. A. sterilis had the highest number of seeds with 194.691 seeds, which is followed by S. arvensis (191.691), G. tricornutum (73.952), Sorghum halepense (L.) Pers. (55.779), Silybum marianum (L.) Gaertner (51.959) seeds. A. sterilis seeds weighed 4.301 g (0. 430 %) followed by S. marianum (1.919 g and 0.192 %), Hordeum sp. (1.183 g and 0.118 %), S. arvensis (0.962 g and 0.096 %), Vicia sp. (0.823 g and 0.082 %).