İkinci ürün mısırdan sonra buğdayın sıfır toprak işleme yöntemiyle üretimi üzerine bir araştırma
A research on the production of wheat after secondcrop of corn by zero soil cultivation method
  1. Tez No: 670590
  2. Yazar: BURHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2017 yılında Mardin Ovasında ekolojik koşullarda buğday tarımında uygulanan geleneksel toprak işlemeli tarımsal üretim yöntemi, azaltılmış toprak işlemeli tarımsal üretim yöntemi ve toprak işlemesiz tarımsal üretim yöntemlerinden sıfır toprak işleme (Anıza Ekim) tarımsal üretim yöntemleri ile yetiştirilmesini karşılaştırarak, maliyet, zaman, enerji, verim üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla 2016-2017 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışmada toprak Penetrasyon direnci, toprak nem içeriği, bitki boyu, metre karedeki başak sayısı, başak boyu, başaktaki tane sayıları, verim, bin tane kütlesi, bitki kök derinliği, bitki sap çapı, zaman tüketimi ve yakıt tüketimi incelenerek ekonomik analiz yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda birim alan için yakıt tüketimi ve zaman kullanımı açışından doğrudan ekim yöntemi (DE) istatistiki olarak önemli bir fark göstererek en düşük sonuçları vermiştir. Bunun yanında verim ve net gelir yönünden elde edilen sonuçlar istatistiki olarak incelendiğinde önemli bir fark göstermemiştir. En düşük değer ortalama 458.3 TL/da ile geleneksel toprak işlemeli (GTİ) yöntemde elde edilirken, azaltılmış toprak işlemeli (ATİ) yöntemde ortalama 468.8 TL/da elde edilmiştir. En yüksek net gelir değeri ise doğrudan ekim (DE) yönteminde 473.3 TL/da olarak elde edilmiştir. Bu da doğrudan ekim yönteminin minimum işlem ve en az yakıt ve zaman kullanımı ile geleneksel toprak işlemeli ve azaltılmış toprak işlemeli yöntemlere göre aynı verim ve geliri sağlamış olması açısından bu araştırmada önemli bir sonuç olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in ecological conditions of the Mardin plain in 2017 Conventional soil processing agricultural production method applied in agriculture, reduced agricultural production method of zero soil processing (stubble sowing) with agricultural production methods determining the effects on cost,time,energy,yield by comparing the growing, soil was carried out during the period of vegetation 2016-2017.in this study soil penetration resistance, soil moisture content, plant height, number of spike per square meter, spike length, number of grain in spike, yield, thousand mass, plant root depth, plant stalk diameter, time consuption and fuel consuption were analyzed and economic analysis was made. As a result of the evaluations carried sowing method(DS) showed astatistically signifıcant difference in terms of fuel consumption and time usage for the unit area. In addition, the results obtained in terms of yield and net income did not signifıcantly differ statistically. The lowest value was obtained in the conventional soil processing (GTI) method with an average of 458.3 TL/DA, while the average of 468.8 TL/DA in the reduced soil processing (ATI) method. The highest net income was TL 473.3/DA in October (De) method. In this study it was observed that the direct planting method provided the same yield and income asconventionalsoil processed and reducedsoil processed methods with minimum processing and minimum fuel and time usage.