Bazı erkek incir genotiplerinin (Ficus carica var. caprificus) fenolojik, pomolojik ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological, pomological and biological characteristics of some caprifig genotypes (Ficus carica var. caprificus)
  1. Tez No: 380318
  2. Yazar: SEMA YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İncir yetiştiriciliğinde (Ficus carica var. domestica), tozlanmaya gereksinimi olan çeşitlerde yeterli meyve tutumunun gerçekleşmesi için kaliteli erkek incirlerle ileklemenin yapılması gereklidir. Bu çalışma, Hatay'da yetiştirilen bazı erkek incir genotiplerinin (Altınkaya1, Harbiye1, Harbiye5, Hisarcık3, Kışlak2 ve Kışlak4) fenolojik, pomolojik ve biyolojik özelliklerinin standart erkek incir çeşitleriyle (Ak İlek, Armut İlek, Elma İlek, Hamza, Küçük Konkur ve Taşlık) kıyaslamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Erkek incirlerden Harbiye1 ve Altınkaya1 genotiplerinin olgunlaşma bakımından“erkenci”olduğu belirlenmiştir. Erkek incir genotiplerinin tamamının Philotrypesis içermediği saptanmıştır. Bir meyveden çıkan Blastophaga miktarının Altınkaya1 genotipinde ilk günde; Harbiye1, Harbiye5, Kışlak2 ve Kışlak4 genotiplerinde ilk iki günde ve Hisarcık3 genotipinde ilk üç günde %70'in üzerinde olduğu belirlenmiştir. Genotip ve çeşitler arasında sadece Harbiye1 genotipi siyah meyve kabuk rengine sahip olmuştur. Çalışmada yer alan tüm genotiplerin“dökülgen”olduğu saptanmıştır. Erkek incir genotiplerinin çiçek tozu kalite ve üretim miktarı ile ilgili in vitro testlerinde, tozlayıcılık potansiyellerinin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Bu yönden en olumlu sonuçlar Altınkaya1, Hisarcık3 ve Kışlak4 genotiplerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Caprification with quality caprifigs of the cultivars which are pollination requirements in fig cultivation (Ficus carica var. domestica) is required for the essential fruit set. This study was aimed to compare phenological, pomological and biological characteristics of some caprifig genotypes (Altınkaya1, Harbiye1, Harbiye5, Hisarcık3, Kışlak2 and Kışlak4) grown in Hatay and some standard cultivars (Ak İlek, Armut İlek, Elma İlek, Hamza, Küçük Konkur and Taşlık). Harbiye1 and Altınkaya1 caprifigs in point of ripening were determined as“early”. All of caprifig genotypes were not included to Philotrypesis. Blastophaga outgoing ratios per each fruit were higher 70% in first day for Altınkaya1 genotype, in second day for Harbiye1, Harbiye5, Kışlak2 and Kışlak4 genotypes, and in third day for Hisarcık genotype. Harbiye1 genotype had the black fruit skin color. As a whole of genotypes were determined as“cadicous”. Pollinator potential was evaluated as satisfactory in vitro tests of pollen quality and quantity of caprifig genotypes. The most favorable results in this respect were obtained from Altınkaya1, Hisarcık3 and Kışlak4 genotypes.