Osmaniye ve çevresindeki içilebilir ve işlenebilir sularda radon ( Rn-222 ) konsantrasyonun belirlenmesi
Determination of radon ( Rn-222 ) concentration in drinkable and processed water in and around osmaniye
  1. Tez No: 380359
  2. Yazar: MURAT ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİDE ŞAHAN, DOÇ. DR. AYHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Radon günlük hayatta sürekli maruz kaldığımız radyasyonun yaklaşık %50'sini oluşturan toprak ve kayalardaki Uranyum bozunma zincirinin bir halkası olan renksiz, kokusuz ve duyu organlarıyla algılanamayan radyoaktif bir gazdır.Su, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için en önemli ihtiyaçtır. Tüm yaşayan organizmalar su ihtiyaçlarını, yüzey sularından ve yeraltı su kaynaklarından temin ederler. Yer altı suları içinden geçtikleri ve temas ettikleri radyoaktif kütlelerden dolayı 238U ve 232Th grubunda yer alan radyoaktif elementler içerir. Sularda çözünmüş uranyum serilerine ait olan radyoaktif elementler, sağlık için önemli riskler oluşturan 223Ra, 226Ra ve 222Rn'dan meydana gelir. İçme sularındaki radyoaktif elementlerin değerlerinin uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenmiş limit değerlerin altında olması istenir. Bu çalışmada Osmaniye ve çevresinde Rn yoğunluları, AlphaGUARD Radon detektörü kullanılarak ölçülmüş ve sonuçları tartışılmıştır. Analizler sonucunda maksimum ve minimum aktivite değerleri sırasıyla 0,986±0,472 Bq/L ve 0,164±0,103 Bq/L, olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Radon which is contains %50 of radiation we are exposed in daily life and in the decay chain of Uranium available in rocks and soil , is a colorless, odourless and a radioactive gas that can not be observed by human sense. Water is the most important need to sustain of human life. All living organisms get their water needs from surface and underground water sources. Underground water includes radioactive elements from 238U and 232Th group because of radioactive materials which it passes through and contacts. Radioactive elements that belong to uranium material dissolved in the water are composed of 223Ra, 226Ra and 222Rn which pose a serious threat for human healt. It is the requirement of international authorities that radioactive elements contained in the drinking water must be below detemined limit value. In this study, Rn concentrations in and around Osmaniye have been measured by using AlphaGUARD Radon detector and their results have been discussed. At the result of analysis, maximum and minimum radon activity values have been found as 0.986 ± 0.472 Bq / L and 0.164 ± 0.103 Bq / L respectively.