Isolation and identification of pathogenic bacteria from drinking and used water samples in the cities of Kahramanmaraş, Turkey and Duhok, Kurdistan region-Iraq
Türkiye'nin Kahramanmaraş kenti ile Irak-Kürdistan bölgesi Duhok kentinde, içme ve kullanma suyu örneklerinden patojen bakterilerin izolasyon ve identifikasyonu
  1. Tez No: 380382
  2. Yazar: HAYAM NORI AWAD
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'nin Kahramanmaraş kenti ile Irak-Kürdistan bölgesi Duhok kentinden toplanan 60 su örneği patojen bakteriler yönünden incelendi. Kahramanmaraş'a ait su örnekleri; 1.istasyon, şehir merkezindeki musluk suyu örnekleri, 2.istasyon, merkezi camilere ait musluk suyu örnekleri, 3.istasyon, şehir merkezindeki parklara ait su örnekleri, 4.istasyon, şehirdeki çevreye ait doğal su kaynaklarına ait iken 5.istasyon ise ticari olarak satılan bazı şişe suyu örneklerinden oluşmuştur. Duhok kentine ait su örnekleri ise 6.istasyonu oluşturmuştur. Patojen bakterileri ile kontaminasyon oranları incelendiğinde; ilk sırada 4.istasyon (45.44%) yeralırken, 3.istasyona ait su örnekleri ikinci sırada (27.27%) tespit edilmiştir. Diğer su örneklerinin kontaminasyon oranları ise sırası ile; 2.istasyon (13.65%), 6.istasyon (13.63%), 1.istasyon (0.0073%) ve 5.istasyon (0.0045%) bulunmuştur. 5.istasyona ait su örneklerinin içme ve kullanma suyu yönünden en sağlıklı kaynaklar olduğu belirlenmiştir. Bu su örneklerinde tespit edilen patojen bakteri türleri ve oranları ise; Escherichia coli (68.17%), koagulaznegative stafilokok (13.64%), Enterobacter spp. (9.09%), Proteus vulgaris (4.5%), Bacillus spp. (2.28%), Diphteroids (2.27%), Edwardsiella spp. (0.0045%), Staphylococcus aureus (0.0045%), Micrococcus luteus (0.0045%) ve Enterococcus spp. (0.0023%) oranında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 60 samples were randomly collected from Kahramanmaraş in Turkey and Duhok in Kurdistan Region-Iraq. In the 1st station the samples collected from tap water of Kahramanmaraş City Center, while in the 2nd station they were from random mosque water of Kahramanmaraş City, the 3rd station from Park tap water of Kahramanmaraş City, but the 4th station from drinking and used water samples of the environment of Kahramanmaraş City, the 5th station from local bottled water brands (Best-selling brands) purchased randomly covering all Kahramanmaraş city. Finally, in the 6th station the samples were collected from Duhok Governorate, Kurdistan Region-Iraq. Each station includes ten samples. The 4th station had the maximum values of bacterial contamination compared with other stations (45.44%), while the 3rd station had the second grade (27.27%). The 2nd station had the third grade in this study (13.65%), while the 6th station had the fourth grade (13.63%); the 1st station had the fifth grade (0.0073%), the 5th station had the final grade (0.0045%). This means that the 5th station was the best station for human health. Ten bacterial species: Escherichia coli (68.17%), Coagulase negative staphylococcus (13.64%), Enterobacter spp. (9.09%), Proteus vulgaris (4.5%), Bacillus spp. (2.28%), Diphteroids (2.27%), Edwardsella spp. (0.0045%), Staphylococcus aureus (0.0045%), Micrococcus luteus (0.0045%) and Enterococcus spp. (0.0023%) were identified from used and drinking water samples.