Florokinolon-triazol hibrit bileşiklerinin sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of fluoroquinolone-triazole hybrid compounds and investigation of their antimicrobial activities
- Tez No: 380430
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada öncelikle, morfolinden başlanmak suretiyle 4-(2-floro-4-nitrofenil)morfolin elde edilmiş bunun da sırasıyla hidrazin hidrat, etil bromoasetat ve hidrazin hidrat ile muamelesinden yine literatürde bilinen bileşik olan 2-(3-floro-4-(morfolinofenilamino) asetohidrazid elde edilmiştir. Hidrazidin fenil izosyanat ve çeşitli izotiyosyanatlar ile muamelesi ise, karşılık gelen karboksamid ve karbotiyoamidlerin oluşumu ile sonuçlanmıştır. 1,2,4-Triazol türevlerinin sentezi ise, uygun karboksamid ve karbotiyoamidlerin bazik ortamda molekül içi halka kapanmasına uğratılması yolu ile gerçekleştirilmiştir. Son adımda bu bileşiklerinin formaldehit varlığında norfloksazin veya siprofloksazin ile Mannich reaksiyonu, birer florokinolon-triazol hibridi olarak düşünülebilen biyoaktif bileşiklerin oluşumuna yol açmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış, antimikrobiyal özellikleri, Prof. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Biyoloji Bölümü) tarafından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, first of all, 4-(2-fluoro-4-nitrophenyl)morpholine was obtained by the way reported earlier previously by us, then, this compound was converted to 2-(3-fluoro-4-(morpholinophenylamino)acetohydrazide by the treatment with hydrazine hydrate, ethyl bromoacetate and hydrazine hydrate, respectively. The treatment of the hydrazide with phenyl isocyanate and several isothiocyanates afforded the corresponding carboxamide and carbothioamides. The treatment of these intermediates with NaOH produced the corresponding 1,2,4-triazole derivatives. In the last step, the treatment of triazoles with norfloxacine or ciprofloxacine in the presence of formaldehyde resulted in the formation of bioactive compounds which can be accepted as fluoroquinolone-triazole hybrids. The structures of the obtained compounds were confirmed on the basis of spectroscopic methods. The antimicrobial activities were screened by Şengül Alpay Karaoğlu (Recep Tayyip Erdoğan University Department of Biology).