Çeşitli heterosiklik halkalar içeren hibrit bileşiklerin sentezi, biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of hybrid compounds containing various heterocyclic rings and investigation of biological activities
- Tez No: 456244
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmada, bazı triazol ve amino türevi bileşiklerin öncelikle etil bromoasetat ve ardından hidrazin hidrat ile etkileştirilmesi ile karşılık gelen asetohidrazit bileşikleri elde edilmiştir. Hidrazitler, izo(tiyo)siyanatlar ile muamele edilerek karbo(tiyo) amitlere dönüştürülmüştür ve ardından bazik ortamda halka kapanmaları ile 1,2,4-triazol bileşikleri elde edilmiştir. Birer konazol türevi olarak düşünülen 110-114, 143-146, 149-151, 165-168, elde edilen triazollerden başlanarak gerçekleştirilmiştir. 105, 122-124, 132, 137, 138, 160, 175 nolu aktif hidrojen bileşiklerinin formaldehit varlığında çeşitli aminler ile muamelesi ile karşılık gelen mannich bazlarının oluşumuna yol açmıştır. Çalışmanın son kısmında ise, florokinolon iskeleti içeren halkanın sentezi planlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak 4-floroanilin dietil(etoksimetilen)malonat ile muamele edilmiştir. Ardından difenil eter ile halkalanma reaksiyonu sonucu karşılık gelen bileşik elde edilmiştir. Sentezlenen tüm yeni bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntem ve elementel analiz ile doğrulanmış ve tüm bileşikler antimikrobiyal aktiviteleri için taranmıştır. Sentezlenen bileşiklerden bazılarının test mikroorganizmalarına karşı orta-iyi derecede aktivite gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, some triazoles and their amino derivatives compounds were firstly reacted with ethyl bromoacetate followed by hydrazine hydrate to give the corresponding acetohydrazide compounds. Hydrazides were converted to carbo (thio) amides by treatment with iso (thio) cyanates cyanates and then obtained 1,2,4-triazole compounds were obtained following by ring closure in alkaline conditions. The synthesis of compounds 110-114, 143-146, 149-151, 165-168, which can be considered as conazole derivatives, was carried out starting from the triazoles. The treatment of the active hydrogen compounds 105, 122-124, 132, 137, 138, 160, 175 with suitable amines in the presence of formaldehyde afforded the corresponding Mannich bases. At the end of the study, the synthesis of the ring containing the fluoroquinolone skeleton was planned. For this purpose, 4-fluoroaniline was first treated with diethyl (ethoxymethylene) malonate. The compound corresponding to the cyclization reaction with diphenyl ether was then obtained.The structures of the newly synthesized compounds were confirmed by spectroscopic methods and elemental analyses and all compounds were screened for their antimicrobial activities. Some of them were found to possess good-moderate activities.