1H-benzimidazole-2-carboxylic acid monohydrate molekülünün elektronik yapısı ve çözücü etkisi
Electronic structure and solvent effect of 1H-benzimidazole-2-carboxylic acid monohydrate molecule
  1. Tez No: 380460
  2. Yazar: SONGÜL ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molekülünün (C8H8N2O3 . H2O) spektroskopik özellikleri, IR, Raman, UV-Vis spektroskopi teknikleriyle teorik olarak incelendi. 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molekülünün teorik titreşim spektrumu hesaplamaları Gaussian 09 yazılımı kullanılarak yapıldı. Bu molekülün, moleküler geometrisi ve titreşim frekansları, yoğunluk fonksiyon teorisi (B3LYP/6-311++G(d, p) temel seti) kullanılarak hesaplandı. Ayrıca bahsedilen molekülün titreşim frekanslarına 9 çözücünün etkisi araştırıldı. 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molekülünün, molekül geometrisi ve titreşim frekansları gaz fazında B3LYP/6-311++G(d,p) ve çözücülerde B3LYP/6-311++G(d,p)/C-PCM metodu kullanılarak hesaplandı. Titreşim modlarının işaretlemeleri, toplam enerji dağılımı (TED) hesaplamaları ile yapıldı. Uyarma enerjileri, osilatör şiddeti, dalga boyları, HOMO ve LUMO enerjileri gibi elektronik özellikler, zamana bağlı yoğunluk fonksiyon teorisi kullanılarak (TD-DFT) hesaplamaları yapıldı. Ayrıca, Mulliken yükleri, toplam ve kısmi durum yoğunluğu (TDOS ve PDOS) ve overlap popülasyon durum yoğunluğu (OPDOS) ile ilgili hesaplamalar yapılıp grafikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the spectroscopic properties of 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molecule (C8H8N2O3 . H2O) were investigated by IR, Raman, UV-Vis spectroscopic techniques, theeoretically. The theoretical vibrational spectrum of 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molecule calculations were performed by using GAUSSIAN 09 software. The molecular geometry and vibrational frequencies of 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molecule were calculated using the density functional methods (B3LYP with 6-311G++(d,p) basis sets). In addition we investigated 9 different solvent effect on the vibrational frequencies of the related molecule. The molecular geometry and vibrational frequencies of 1H-Benzimidazole-2-Carboxylic acid monohydrate molecule were calculated gas phase B3LYP/6-311++G(d,p) level and in different solvents by B3LYP/6-311G++(d,p)/C-PCM method. The assignments on the fundamentals were proposed on the basis of total energy distribution (TED) calculations. The electronic properties, such as excitation energies, oscillator strength, wavelengths, HOMO and LUMO energies, were performed by time-dependent density functional theory (TD-DFT). Mulliken charge values, total and partial density of state (TDOS and PDOS) and also overlap population density of state (OPDOS) diagrams analysis were, calculated and related results presented.