Q-analizi ve uygulamaları
Q-analysis and applications
- Tez No: 380464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAKİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tezin ilk kısımı, q-analizinde gerekli tanım ve eşitliklerin yanısıra klasik analizin temel kavramları olan türev, integral ve seri kavramlarının q versiyonlarının tanıtılmasına ayrılmıştır. Tezin ikinci kısımı, bazı özel fonksiyonların q-benzerlerinin tanıtılmasına ayrılmıştır. Tezin üçüncü ve son kısımında Picard, Gauss-Weierstrass operatörleri ile Bernstein tipi operatörlerinin q-benzerleri ve bu operatörlerin yaklaşım ve yakınsaklık özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this thesis is devoted to introduce q-versions of derivative, integral and power series besides some definitions and equalities required in q-analysis. The second chapter is devoted to introduce the q-analogues of some special functions. In the final chapter of this thesis, q-analogues of Picard, Gauss-Weierstrass operators and Bernstein type operators are introduced and their approximation and convergence properties are examined.