Prebiyotik kullanımının balık bağırsak florası ve büyüme parametrelerine etkisi
The effect of the prebiotic on intestinal flora and growth parameters of fish
- Tez No: 380472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada farklı seviyelerde (‰1, ‰2 ve ‰3) prebiyotik ile beslemenin, kahverengi alabalık bağırsak florası ve büyüme parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Prebiyotikle beslemenin balık bağırsak florasında toplam aerobik mezofilik, psikrotrofik ve laktik asit bakteri sayısı ile Enterobacteriaceae üzerinde etkili olduğu bulunmuştur (p0,05). Araştırmadan elde edilen tüm parametreler dikkate alındığında, en iyi sonuçlar ‰2 inulin içeren gruptan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of feeding brown trout with different levels prebiotics (1‰, 2‰ and 3‰) on intestinal flora and growth parameters were investigated. Feeding fish with prebiotic showed that there were significant changes in the number of total aerobic mesophilic bacteria, psychrotrophic bacteria and lactic acide bacteria, Enterobacteriaceae counted from intestinal flora (p0.05). Considering all of the data obtained from the present study, 2‰ inulin gave the best results with respect to microbial and growth parameters.