Yarı-kotanjant demet
Semi-cotangent bundle
- Tez No: 380492
- Danışmanlar: PROF. DR. ARIF SALIMOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde ilk olarak, bir B manifoldu üzerindeki M fibre demeti kullanılarak, dejenere simplektik yapıya sahip olan, t*B yarı-kotanjant (pull-back) demetin tanımı yapıldı. Daha sonra M üzerindeki izdüşümü olan geometrik objelerin yarı-kotanjant demete olan lift problemleri incelendi. Ayrıca, liftleri alınmış objeler ile dejenere simplektik yapı arasındaki ilişki incelendi. Son olarak, TM tanjant demet izdüşümü (submersion) ile tanımlı T*M kotanjant demetinin t*M pull-back (yarı-kotanjant) demeti tanımlanıp, t*M pull-back (yarı-kotanjant) demetinde vektör ve (1,1) tipli tensör alanları olan afinorların tam ve yatay liftleri ile ilgili bazı problemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; firstly, using the fiber bundle M over a manifold B, the definition of semi-cotangent (pull-back) bundle t*B which has a degenerate symplectic structure was given. Secondly, lifting problems of projectable geometric objects on M to the semi-cotangent bundle were analyzed. Relations between lifted objects and a degenerate symplectic structure were also presented. Then, a pull-back (semi-cotangent) bundle t*M of cotangent bundle T*M by using projection (submersion) of the tangent bundle TM was investigated. Finally, complete and horizontal lifts of vector and affinor (tensor of type (1,1)) fields for pull-back (semi-cotangent) bundle t*M were examined.