Yerel yönetimlerin özerkliği ve Türkiye
Local self-government and Turkey
- Tez No: 380675
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Özerkliğin ne olduğunu ortaya koymaya çalışarak başlayan çalışma, yerel özerklik kavramının hangi değerleri içerdiği üzerinde durularak, bununla ilgili kavramların ve özellikle yerel demokrasinin mahiyeti, yerel yönetimlerle birlikte değerlendirilerek, yerel yönetimlerin özerkliği olgusu açıklanmaya çalışılmıştır. Konunun taşıdığı anlama netlik kazandırmak adına Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şart'ı incelenerek, Avrupa ülkelerinden yerel yönetimlerin özerkliği ile ilgili uygulamalara ve örneklere yer verilmiştir. Yerel özerklik konusuyla doğrudan ilişkili kavramlar teorik olarak açıklandıktan ve Türkiye'nin 1988 yılında imzaladığı, 1991 yılında onaylayarak kabul ettiği Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şart'ında da yer alan hükümler değerlendirildikten ve Avrupa'dan yerel yönetimlerin özerkliği ile ilgili örnekler verildikten sonra, yerel özerkliğin içerdiği değerler, Türkiye'nin yerel yönetimleri ile birlikte incelenerek, yerel özerkliğin mahiyetinin içerdiği kavramlar çerçevesinde; Türkiye'deki yerel yönetimlerin görev ve yetkileri, gelirleri, yerel demokrasisi ve denetim ilişkileri açısından incelenmiştir. Nihayetinde, çoğulcu ve etkin bir demokrasinin uygulanabilirliğini geliştirmek adına yerel yönetimlerin gelişmesi ve etkinlik kazanması açısından ele alınan konu, yerel yönetimleri düzenleyen ilgili yasal düzenlemelerle de birlikte incelenerek, Türkiye'deki yerel yönetimlerin özerkliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to display the meaning of the autonomy, implies the values of local-self government notion, the nature of relevant notions and especially local democracy, evaluated with the local governments, the phenomenon of local-self government has reviewed. To clarify the meaning of European Charter of Local Self Government is examined,examples and appliences of Local-self government of European countries is placed. After the theoretical explanation of notions related to local-self government, evaluation of the provisions in the European Charter of Local Self Government that Turkey has signed in 1988 and accepted and assumed in 1991,exemplifying of European local-self government, the values of local-self government, analyzed with the local government of Turkey, in accordance with the notions of the nature of local-self government, local government's duties and authorities, incomes in Turkey have analysed through the control relationship and local government. Ultimately, it is tried expresss the autonomy of local governments in Turkey to improve the applicability of pluralist and effective democracy, the case that is discussed in terms of improvement and get efficiency of local government, analyzed with the legal regulations which regulates the local governments.