Masculinities in Early Turkish Republican novels (1924-1951)
Erken Cumhuriyet Dönemi romanlarında erkeklikler (1924-1951)
- Tez No: 380733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde ele alınan romanların yazarlarının kendi ideolojik arka planlarını ve siyasî eğilimlerini kuvvetli bir biçimde eserlerine yansıttıkları görülmüştür.Her bir yazarın cumhuriyet rejimiyle olan bağlarının derecesi, dönemin resmî toplumsal cinsiyet söylemlerine bağlı olarak olumlu ve olumsuz roman karakterlerini oluşturmalarına yardımcı olmuştur. Dönemin kanonik romanlarında, çoğunlukla askerlerce temsil edilen milliyetçi, militarist, toplumsal cinsiyet bağlamında eşitlikçi ve pozitivist erkeklikler ideal erkekliğin ana hatlarını oluşturmaktadır.Bunun, cumhuriyet tarihi boyunca resmî söylemce 'Türk ulusunun babası' olarak inşa edilen ikonik ve yarı-efsanevî Mustafa Kemal Atatürk'ün dış görünüşü ve karakterinde vücut bulan özelliklerin bir sonucu olduğu kabul edilmektedir.Aynı zamanda, ideal erkekliğe ve dolayısıyla Türk ulusuna yönelik en büyük tehdit yanlış Batılılaşmanın yol açtığı kadınsılaşma ve eşcinsellik endişeleri olarak resmedilmiştir.Bu bakımdan Tanzimat döneminin edebî metinlerinde büyük yer işgal eden erkeklik, Batılılaşma, uluslaşma sürecinin endişeleri ve çatışmaları kısmen Cumhuriyet Türkiyesi'nde de sürmektedir.Zaman içerisinde hikayeler ve karakterler değişse de yanlış Batılılaşmadan kaynaklanan erkeklik ve ulusal kimlik kaybı korkusu mükerrer bir unsur olmuştur.Ancak dönemin kanon dışı romanları rejime ve rejimin toplumsal cinsiyet söylemine eklemlenmediğinden bu tür endişelere yer vermemektedir.Fakat her iki gruptaki romanlar da ataerkil zihniyetin kullanageldiği cinsiyetçi, ikilikçi, ve özcü dile sıkça başvurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been observed that the plots and characters of the novels under the scope of this study strongly reflect their authors' ideological backgrounds and political tendencies.The degree of each author's articulation with the republican regime helped them form their positive and negative characters depending on the official gender discourses of the period.In the canonical novels of the era, nationalist, militarist, egalitarian in terms of gender, and positivist masculinities represented mostly by soldier men form the outlines of the ideal masculinity.This is taken as a result of the features embodied in Mustafa Kemal Atatürk's physical appearance and personal qualifications who was constructed as the iconic, semi-mythical 'father of the Turkish nation' throughout the republican history by the official discourse.In the meantime, the greatest threat to the ideal masculinity, and therefore to the Turkish nation is portrayed as the effeminisation and homosexuality concerns which are the results of false Westernisation.In this respect, the concerns and clashes of masculinity, Westernisation and nation-building process that occupied a large space in the literary texts of the Tanzimat period survived to some degree, well into the early republican Turkey.Although the plots and characters were changing in course of years, the fear of losing masculinity and national identity as a result of false modernisation has been a recurrent element.However, non-canonical novels of the period do not portray such concerns because of not being articulated to the regime and its gender discourse.But, the novels of each group use the same sexist, dichotomist and essentialist grammar of the patriarchal mentality.