The role of European media assistance organizations in advancing media freedom in Turkey: A qualitative study
Türkiye'deki medya özgürlüğünü ilerleyen Avrupa sivil toplum kuruluşların rolü: Nitel bir araştırma
- Tez No: 380736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, medya özgürlüğünün geliştirilmesi konusuna özel ilgi gösteren Türk medya çevresindeki Avrupa medya yardım organizasyonlarının pozisyonu üzerine odaklanmaktır. Araştırma kapsamında sekiz farklı Avrupa medya yardım organizasyonu için çalışan sekiz katılımcı ile bu organizasyonların rolü ve etkisini daha iyi anlayabilmek için beş aylık bir zaman dilimi içinde röportajlar yapılmıştır. İlk olarak katılımcılardan organizasyonlarının eğildiği konuları tanımlamaları istenmiş ve Türkiye'deki koşulları geliştirmek için hangi somut önlemlerin alınması gerektiği sorulmuştur. Akabinde benzer amaçlı diğer organizasyonlar ve Türk hükümeti ile işbirliği gibi çalışmalarını etkileyebilecek farklı elementler hakkında sorular yöneltilmiştir. Son olarak Türkiye'deki Avrupa medya yardım organizasyonlarının genel pozisyonu ve spesifik faaliyetlerinin etkisini ölçme üzerine odaklanılmıştır. Geniş kapsamlı röportajların sonuçlarından organizasyonların Türkiye'de geniş çeşitliliği olan çalışma metotları kullandığı sonucuna varılmıştır. Bu metotlar, durum hakkında rapor yazma ve bilinçlendirmekten alanındaki gazetecilere eğitim sağlamaya kadar değişmektedir. Ayrıca organizasyonların birbirine aşırı derecede bağımlı olduğu ve meslektaşlarıyla iyi ilişkiler kurmak istedikleri anlaşılmıştır. Bu araştırma, aynı zamanda ana engellerden birinin Türkiye'de uygulanan medya geliştirme çalışmasının etkisini ölçmekten oluştuğu ve bu nedenle ülkenin ihtiyaçlarına göre hassas ayarlı faaliyetler konusunda bir problem yarattığı sonucuna varmaktadır. Bu, medya desteği alanındaki literatüre göre geniş ölçüde tartışılan bir konudur. Bu çalışmada medya yardım organizasyonlarının karşılaştığı diğer zorluk, projeleri ile amaçlarını gerçekleştirmek için uygun bağışçılar bulmak ve para finansı sağlamaktır. Bu araştırma çalışması, Türkiye'deki Avrupalı medya yardım organizasyonlarının faaliyet, rol ve etkileri konusunda değerli bilgiler sağlamayı hedeflemektedir. Medya özgürlüğü, Türkiye'de gittikçe daha fazla artan bir baskı altında olduğundan bulgular Türk medya piyasasının spesifik ihtiyaçları ile ilgili çalışmaları düzenlemede ve ülkede medya yardımı konusunda daha geniş bir araştırmanın yürütülmesinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to focus on the position of European media assistance organizations in the Turkish media landscape, paying particular attention to the promotion of media freedom. Eight participants working for eight different European media assistance organizations were interviewed in a timeframe of five months to gain a better understanding of the roles and impact of these organizations. In the first instance, the participants were asked to identify the issues that their organization is focusing on and which concrete measures are taken to improve the circumstances in Turkey. Subsequently, they were asked about different elements that might have an influence on their work, such as the cooperation with other organizations with similar goals and the Turkish government. Lastly, attention was given to measuring the impact of specific actions and the general position of European media assistance organizations in Turkey. From the results of the in-depth interviews, it can be concluded that the organizations use a wide variety of working methods in Turkey, ranging from writing reports about the situation and raising awareness to providing trainings to journalists in the field. It has also become clear that the organizations are relying heavily on each other and are keen on maintaining a good relationship with their colleagues. This study also concludes that one of the main obstacles consists of measuring the impact of the media development work that is being implemented in Turkey and therefore poses a problem on fine-tuning actions according to the needs of the country, which is according to the literature in the field of media support a widely discussed issue. Another challenge faced by the media assistance organizations in this study is finding appropriate donors and funding money to achieve their projects and objectives. This research study has the aim to provide valuable information regarding the work, roles and impact of European media assistance organizations in Turkey. As media freedom is becoming a more pressing issue in Turkey, the findings may be useful in adjusting efforts with regards to the specific needs of the Turkish media market and conducting further research on the subject of media assistance in the country.