İneklerde post partum dönemde prostaglandin F2 alfa uygulamasının ovaryum aktivitesine etkisi
The Effects of PGF2 alpha treatment on ovarial activity during the post partum period in cows
  1. Tez No: 44654
  2. Yazar: MELTEM ŞİRELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET İNEKLERDE POST PÂRTUM DÖNEMDE PROSTAGLANDIN F2a UYGULAMASININ OVARYUM AKTİVİTESİNE ETKİSİ Bu araştırma, ineklere uzun süreli ve yüksek dozda uygulanan PGF2a ' nın etkilerini incelemek ve yapay olarak doğum sonrası dönemi canlandırmak için yapılmıştır. Araştırmada iki yaşında üç adet süt ineği kullanılmıştır. Araştırmadan önce hayvanların östrus sikluslannın senkronizasyonu amacıyla kas içi 2 cc Estrumate her hayvana 11 gün ara ile iki kez uygulanmıştır. Kan örneklerinde progesteron düzeylerine bakılarak östrus sikluslan tespit edilmiş ve östrus' un en aktif dönem belirlenerek çalışmaya östrusun 9. gününde başlanmıştır. Bu günden itibaren 10 gün süreyle ve günde 3 kez 8 saat ara ile (8.00 - 16.00 - 24.00) 25' şer mg PGF2a kas içi verilmiştir. Her enjeksiyondan önce vena juguiaristen kan alınmış ve 10 günlük uygulama sonrasında bu hayvanlardan gün aşın kan örneklerinin toplanmasına bir sonraki siklusun sonuna kadar devam edilmiştir. Elde edilen kaniann plazmalan ayrılarak - 20 °C de saklanmıştır. Plazmalarda östradiol-17p, progesteron ve 15-keto-13,14-dihidro-PGF2a miktarlan enzymeimmunoassay yöntemi ile belirlenmiştir. Plazma progesterone düzeyi enjeksiyon öncesi (I. dönem) ortalama 1.789 ± 0.730 ng/ml ' den enjeksiyon dönemi (II. dönem) ortalama 0.608 ±0.192 ng/ml' ye düşmüş, İli. dönemde ise bu değer ortalama 2.416 ± 0.697 ng/mf ye yükselmiştir. II. dönemile III. dönem arasında p < 0.01 derecesinde önem farkı bulunmuştur. Östradiol- 17B değeri ortalama olarak I. dönem 2.688 ± 1.097 pg/ml, II. dönem 1.589 ± 0.502 pg/ml ve III. dönem 2.893 ± 0.861 pg/ml tespit edilmiştir. Bunlara ilaveten 15-keto-13,14-dihidro-PGF2a metaboliti ortalama değerleri II. dönemde 2.000 ± 0.632 pmol/ml, III. dönemde ise 0.291 ± 0.080 pmoî/ml olarak bulunmuştur (p < 0.001). I. dönem değeri ise ortalama 0.075 ± 0.030 pmol/ml düzeyinde gözlenmiş ve I. dönem ile II. dönem arasında önemli bir fark bulunmuştur (p < 0.001). I. dönem ile II. dönem arasında ise 15-keto-13,14-dihidro-PGF2a ortalama plazma değerleri açısından p < 0.05 oranında önem farkı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
36 8. SUMMARY THE EFFECTS OF PGF2a TREATMENT ON OVARIAL ACTIVITY DURING THE POST PARTUM PERIOD IN COWS This research was carried out in cows in order to investigate the effects of long term and high dosage PGF2a applications and to imitate the post parturn period artifically. Three 2 year old dairy cows were used in this research. In order to synchronize the oestrus cycles, 2 ml Estrumate was applied to each animal twice with a 1 1 day interval intramuscularly. Oestrus cycles were evaluated by determining the blood progesterone levels and the most active period of oestrus was found to be about the 9 th day of application. Starting on this day, 25 mg PGF2a was injected intramuscularly thrice a day with 8 hour intervals ( 8.00 - 16.00 - 24.00 ) during the following 10 days. Before each injection, blood samples were taken from jugular vein. After these 10 days, blood sampling was continued with one day intervals, up to the end of next cycle. Plasmas of the blood samples were separated and stored at - 20 °C. Plasma oestradiol-17j3, progestrone and 15-keto-13,14-dihidro-PGF2a levels were determined by enzymeimmunoassay method.