An analysis of news reporting as media rituals: Martyr funerals
Televizyon haberlerinde şehit cenazelerinin medya ritüeli olarak incelenmesi
- Tez No: 380754
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz dünyasında rituel bir kavram olarak büyük değişiklik göstermiştir. Sürekli değişen ve gelişen medyanın bu kavramsal değişiklikte ve ritüellerin devam ettirilmesinde önemli bir rolü vardır. Toplumsal bir olgu olarak şehit cenazeleri önemlidir çünkü ulusal bir trajedi olarak görülür ve ciddi bir katılımla gerçekleştirilir. Medyanın bu ritüelleri ele alırken oldukça farklı bir yol takip eder ve bu ele alış biçiminin anlaşılması içerik analizinin medya ritüeli kavramı üzerinden yapılmasıyla mümkün olabilir. Ele alınan bir ritual olması ve haber içeriği olarak hazırlanması, bir medya ritüeli olarak sunulduğu gerçeğini değiştirmez. Medya kendi ritüelini yaratarak Türk toplumuna Doğu Anadolu'da yaşanan çatışmayı haberleştirir ve birlik ve beraberlik hissi yaratmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
In today's world, the concept of ritual has changed immensely. The ever changing and improving media play a critical role in the maintenance of the rituals. Martyr funerals as social phenomena are of particular importance since they are regarded as national tragedies and draw an immense participation. As for the media's treatment of these funerals, it is only natural to say that the reporting is in unique fashion and form; hence only the application of media rituals theory in analysis can deepen the understanding of this news coverage. Even though an existing ritual is being reported and it is news coverage, the news making process, editing and presentation changes the nature of the ceremony and creates its own ritual. As the ritual literature suggests these performances offer a way to experience the ongoing armed conflict in southeastern Turkey as the whole country, seeking to create a sense of togetherness and unity.