Kısa süreli egzersizde laktik asit metabolizması ve testosteron seviyeleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 38082
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAVUN DÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI GÖKBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
42 6. ÖZET Anaerobik metabolizmanın sportif performanstaki rolü üzerine ilgi gittikçe artmaktadır. Wingate testi (WT), non-invaziv olması, fazla beceri gerektirmemesi ve güvenilirliğinin yüksek olması nedeniyle birçok laboratuvarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada yaşları 13-17 arasında olan 36 sağlıklı erkek öğrenciye 75 gr/kg yük kullanılarak WT uygulandı. İstirahatte ve test sonrasında 1., 3., 5. ve 10. dakikalarda serum LA ve testosteron düzeylerine bakıldı. Pik güç, ortalama güç ve yorgunluk indeksi değerleri sırasıyla 465.6±115.9 W (8.2±1.4 W/kg), 391.4±94.0 W (6.9±0.8 W/kg) ve %30.9±9.0 bulundu. LA konsantrasyonu istirahatte 11.7±4.9 mg/dl iken egzersizden sonraki 3.(77.6±23.1 mg/dl) ve 5 dakikalarda (77.3 ±21. 8 mg/dl) pik yaptı. Total testosteron ise istirahatteki düzeyinden (528.4±141.5 ng/dl) egzersizin 1. dakikasında 565.5±151.8 ng/dl'ye çıktı ve sonra azalarak egzersizin 10. dakikasında istirahat düzeyinin de altına indi (5 10.9± 134.1 ng/dl). İstirahat testosteronu ile istirahatteki ve egzersiz sonrasındaki LA seviyeleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
43 7. SUMMARY The interest about the role of anaerobic metabolism on sportive performance has increased in recent years. Wingate test (WT) has been used to evaluate anaerobic metabolism in most laboratory since it is non-invasive, reliable and needs not high skill. In this study, 36 healthy and sedantary male student (aged 13-17) performed WT at 75 g/kg load. Serum lactic acid (LA) and testosterone levels were analyzed preexercise and at 1,3,5, and 10 min postexercise. Peak power, mean power and fatigue index values were 465.6±115.9 W (8.2±1.4 W/kg), 391.4±94.0 (6.9±0.8 W/kg) and 30. 9 ±9.0 %, respectively. LA concentrations increased from preexercise level (11.7±4.9 mg/dl) to 77.6±23.1 and 77.3±21.8 mg/dl at 3 and 5 min postexercise. Total testosterone also increased from preexercise level (528.4±141.5 ng/dl) to 565.5 ±151.8 ng/dl at 1 min postexercise, then decreased to 510.9±134.1 ng/dl at 10 min postexercise. There was no significant correlation between preexercise testosterone concentration and pre-and postexercise LA levels. Significant correlations were found between testosterone levels at 1 and 5 min postexercise and LA levels at 10 min postexercise (p less than 0.05). There were also significant correlations between testosterone level 10 min postexercise and LA concentrations 3,5,10 min postexercise (p less than 0.05,0.05,0.01, respectively). These relations were attributed to the fact that exercise increased both testosterone and LA. In this study, no evidence showing that testosterone has effect on LA levels at boys after WT was obtained, but it was concluded that this hypothetical effect should also be studied by longitudinal studies and different exercise protocols.