Neem Azal-T/S'nin altıncı evre Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) larval integümenti üzerine etkileri
The effects of Neem Azal-T/S insecticides on the integument of sixth instar Galleria mellonella l. (Lepidoptera:Pyralidae)
- Tez No: 380854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Neem-Azal T/S'nin altıncı evre Galleria mellonella L. larvalarının integümenti üzerine kitin sentez inhibitörü (CSI) etkisi araştırıldı. Probit analizi yöntemiyle G. Mellonella larvaları için Neem Azal T/S'nin oral yolla uygulanması sonucunda LC95 değeri 4200 ppm olarak belirlendi. Çalışmada 4200 ppm ve bunun azalan oranları olan 2100, 1050 ve 525 ppm'lik konsantrasyonları kullanıldı. Uygulama yapılan larvalarda morfolojik olarak, tüm larvalarda aynı oranda olmamakla beraber: kullanılan insektisitin doz/cevap ilişkisine bağlı olarak; larvaların hareketlerinde yavaşlama, gelişim inhibisyonu, doku sıvısı kaybı, kararma ve kanamalar gözlendi. Kullanılan dört farklı konsantrasyonda da larvaların deri değişimleri başarısız oldu.Neem Azal T/S'nin kullanılan dört farklı konsantrasyonunda kütiküla kalınlığı üzrine etkili olduğu gözlendi. Histolojik olarak, deneme gruplarında doz/cevap ilişkisiyle epidermal hücrelerin kütiküla sekresyonu daha yüksek oranlarda bloke edildi ve endokütikülar lamellerin şekillenmesi engellendi. 525 ppm'lik konsantrasyonda Neem Azal T/S 'li diyetle beslenen larvaların kütiküla sekresyonu % 27, 1050 ppm'de % 29, 2100 ppm'de % 33 ve 4200 ppm' de ise % 37 oranında azaldı. Neem Azal T/S'nin etki modu, diğer klasik CSI'lerle benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Neem-Azal T/S sixth grade, Galleria mellonella L. larval integument on the chitin synthesis inhibitor (CSI) have been investigated. With probit analysis method G. Mellonella larvae Neem Azal T/S as a result of the implementation of oral LC95 value was determined as 4200 ppm. Decreasing rates of the study, it is 4200 and 2100 ppm, 1050 ppm concentrations in 525 were used.As practice the larvae morphologically, although not at the same rate all the larvae of the used insecticide dose / response relationship dependent on the movements of larvae slowing, growth inhibition, loss of tissue fluid, blackout and bleeding were observed. Larvae integüment changes at four different concentrations are used also failed.Neem Azal T/S was found to be effective on the four different concentration cuticle thickness. As histologically, the experimental groups dose / response relationship cuticle secretion of epidermal cells is blocked at higher rates and endocuticulare lamella cuticle formation is blocked. Concentration of 525 ppm, Neem Azal T/S 'cuticle secretion of larvae fed diets with 27 % and 29 % of 1050 ppm, 2100 ppm and 4200 ppm of 33 % in the rate decreased by 37 %. The action mode of Neem Azal T/S mode of action, similar to that found in classic other CSI