S-triazin bileşiklerinin sentezi ve onların bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of s-triazine compounds and investigation of some of their metal complexes
- Tez No: 380862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak trikloromelamin kullanıldı. Trikloromelamin, sodyum karbonat ve tetrahidrofuranlı ortamda etanolamin ile reaksiyona girerek, 2-(kloroamino)-4,6-di(hidroksietilhidrazino)-1,3,5-triazin [MCMEA] ve 2,4,6-tri(hidroksietilhidrazino)-1,3,5-triazin [TCMEA] elde edildi. Aynı zamanda trikloromelamin ile tetrahidrofuranlı ortamda 4-aminofenol ile reaksiyona girerek 2,4,6-tri(p-hidroksifenilhidrazino)-1,3,5-triazin [TCM4AF] elde edildi. Etanollü ortamda çözülmüş, , 2-(kloroamino)-4,6-di(hidroksietilhidrazino)-1,3,5-triazin ve 2,4,6-Tri(hidroksietilhidrazino)-1,3,5-triazin ligandlarına, etanolde çözülmüş olan Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) asetat tuzları ilave edilerek renkli kompleksler elde edildi. Bunun yanında, 2,4,6-Tri(p-hidroksifenilhidrazino)-1,3,5-triazin ligandına, [Fe(salen)]Cl ve [Mn(salen)]Cl ligandlarının eklenmesiyle tek oksijenle koordine olmuş tripodal komplekslerinin sentezi gerçekleştirildi. Sonuç olarak, üç farklı ligand ve kompleksleri izole edilerek, elementel analizleri, FT-IR, 13C-NMR ve manyetik susseptibiliteleri alınarak yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, trichloromelamine was used as a starting material. 2-(chloroamino)-4,6-di(hydroxyethylhydrazino)-1,3,5-triazin [MCMEA] and 2,4,6-Tris(hydroxyethylhydrazino)-1,3,5-triazine [TCMEA] was obtained from the reaction of trichloromelamine with ethanolamine in the presence of sodium carbonate of tetrahydrofuran. At the same time, 2,4,6-Tris(p-hydroxyphenylhydrazino)-1,3,5-triazine [TCM4AF] was obtained from the reaction of trichloromelamine with 4-aminophenol in the presence of tetrahydrofuran. The colored complexes were precipitated by the addition of acetate salts of Co(II), Ni(II), Cu(II) and Zn(II) to the solution of 2,4,6-Tris(hydroxyethylhydrazino)-1,3,5-triazine dissolved in ethanol. In addition to this, 2,4,6-Tris(p-hydroxyphenylhydrazino)-1,3,5-triazine of ligand, dissolved in ethanol [Fe(salen)]Cl, [Mn(salen)]Cl, ligands were obtained by adding a single oxygen-coordinated complexes were tripodal. In conclusion, two different ligands and their complexes were isolated and their structures were characterized by FT-IR and 1H NMR spectra, elementary analysis and magnetic susceptibility.