Akrilamid ter-polimer ile mikrokapsül hazırlama ve su arıtımında kullanılması
Production of microcapsule with acrylamide ter-polymer and utilization in water treatment
- Tez No: 380863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sentezlenmiş olan akrilamid ter- polimerlerle kitosan katkılı mikrokapsüllerin hazırlanması ile yeni bir nanokompozit mikrokapsül adsorban maddenin su arıtımında kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmada tasarlanan mikrokapsüllerin hazırlanmasında, ticari olarak temin edilecek olan kitosan kaplama ajanı olarak kullanılmıştır. Adsorpsiyon kapasitesinin artırılması görevi, kitosan içerisine nanodağıtılmış olan ter- akrilamid polimerler ile gerçekleştirilmiştir. Batch metoduna göre yapılmış bu çalışmada metal iyonlarının sulu çözeltilerden farklı deneysel koşullarda uzaklaştırılması araştırılmıştır. Su arıtımı için model olacak Cu+2 iyonu ile adsorpsiyon denemesi yapılmış olup hazırlanan mikrokapsüllerin Cu+2 iyonunu adsorpladığı tespit edilmiştir. Mikrokapsüllerin karakterizasyonunda, SEM ve FTIR yöntemleri kullanılmışır.
Özet (Çeviri)
In this study, chitosan doped ter- acrylamide polymer synthesized by the preparation of microcapsules intended new nanocomposite microcapsules adsorbents used in water treatment. In the preparation of the microcapsules in the study design which will be a commercially available chitosan is used as coating agent. The task of increasing the adsorption capacity of chitosan into nanodisturubuted which have been carried out by shipyards acrylamide polymers. Made by the batch method in different experimental conditions in this study, removal of metal ions from aqueous solutions was investigated. As a model for water treatment Cu+2 ion is the adsorption assay performed with microcapsules prepared Cu+2 ions adsorbed was determined. Characterization of the microcapsules, SEM and FTIR characterization methods used.