S-triazin Schiff bazı ile membran hazırlanması ve metal taşıma özelliklerinin incelenmesi
Membrane preparation with s-triazine schiff base and its usage for transport of metal
- Tez No: 380864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, polimer içeren membranların (PIM) hazırlanması ve metallerin seçimli taşınmasında kullanılması amaçlanmıştır. Tez kapsamında sentezlenmiş 2-Vinil-4,6-N,N'-Bis(2,4-dihidroksi benziliden)-1,3,5-triazin bileşiği ile PIM'lar hazırlandı. Atomik güç mikroskobu (AFM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), infread spektroskopi (FT-IR) ve yüzey temas açılarının belirlenmesi ile elde edilen PIM'ların yüzey karakterizasyonları yapılmıştır. Hazırlanan membranların analitik amaçlarla kullanılıp kullanılamayacağı ve çevre kirliliği açısından büyük önem taşıyan Cd(II) iyonuna seçimli olup olmadığının araştırılmasında; besleme fazındaki Cd(II) konsantrasyonu, besleme fazı pH'sı, alıcı faz türü ve konsantrasyonunun etkisini incelemek üzere taşıma denemeleri yapılmıştır. Ayrıca toksik bazı metallere karşı seçiciliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prepare polymer inclusion membranes (PIM) and to use them in the selective transport of metals. Within the scope of this thesis, PIMs were prepared by synthesized 2-Vinyl-4,6-N,N'-Bis(2,4-dihydroxy benzylidene)-1,3,5-triazine compound. Surface characterization of PIMs was carried out by determination of atomic force microscopy (AFM), scanning electron microscopy (SEM), infrared spectroscopy (FTIR) and surface contact angles. In the research for whether the prepared membranes will be used for the aim of analytical studies or not and whether they are selective for Cd(II) ions which are important in terms of environmental pollution or not, transport experiments was carried out to investigate the effect of the concentration of Cd(II) in feed phase, pH of feed, type and concentration of receiving phase. Its selectivity against other toxic metal ions was determined.