Anemi ve iskemide kas kan akımının dağılımı ile oksijen difüzyon katsayısının karşılaştırılması
  1. Tez No: 38087
  2. Yazar: SANLI SADİ KURDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
55 VI. ÖZET Maksimal egzersiz sırasında kullanılabilecek 02 miktarının nelere bağlı olarak belirlendiğinin bilinmediği günümüzde, potansiyel sınırlayıcı faktörlerden olan kas kan akımının dağılımı ile 02 difüzyon sınırlaması bu çalışmada birlikte değerlendirilmiştir. İzole köpek gastrokinemius adelesinin kullanıldığı deneylerde anemi ve iskemide, V02max ile Dm02 azalmış, renkli mikrosiferler ile yapılan analizlerde ise kas kan akımı dağılımının değişmediği gösterilmiştir. Gerek kontrol gerekse de iskemik kontraksiyonlar sırasında infüzyonu yapılan adenozin de bu parametreleri değiştirmemiştir. Her iki çalışmada da azalan V02max ve Dm02'ı tek başına heterojenite ile açıklanması mümküm değildir. Anemik kontraksiyonlar sırasında ki azalma taşınan 02'nin azalmasına ek olarak eritrositler arası mesafedeki artışa bağlı olabilir. Ayrıca heboglobinin 02'i bırakma süratide önemli olabilir. İskemi çalışmasında anemiden farklı olarak 02 ekstraksiyon oranını daha yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni ise eritrositin birim kapillerlerde kalacağı süredeki artış olabilir. Çalışma sonucunda tek başına heterojenite ile 02 difüzyon katsayısı ile maksimal 02 alımındaki azalmaları açıklamanın mümkün olmadığı anlaşılmış olup sorunun yanıtını bulabilmek için, etken olabilecek diğer parametrelerin de ayrıntılı olarak araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The determinants of 02 uptake during maximal exercise has not been defined yet. With this in mind, in this study two of the possible limitation factors, diffusion limitation for 02 and blood flow heterogeneity were examined together. The blood flow distribution was analyzed by colored microspheres in which the Dm02 and V02 maxwere reduced with anemia and ischemia. Adenosine infusion during ischemia and control blood flow conditions did not change any of these parameters. It is not possible to explain the reduced of V02max and Dm02 values by heterogeneity itself. The reduction of these values during anemia may be due to decreased 02 delivery as well as increased red blood cell spacing. Chemical off-loading kinetics of 02 from Hb may be another important factor. On the other hand during ischemia study, 02 extraction ratio was higher then anemia. This may explained by the increased capillary transit time for red blood cell. These results may eliminate the potential importance of heterogeneity to explain the reduction of V02max and Dm02 and some other effects remain to be determined.