Bazı florokinolon türü antibiyotiklerin metal bağlama özelliklerinin florimetrik yöntemle incelenmesi
Investigation of the metal bonding properties of fluoroquinolone type antibiotics using spectrofluorimetric method
  1. Tez No: 380878
  2. Yazar: SEVİL ÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMUŞ BENİZ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Florokinolon türü antibiyotiklerin metal bağlama özellikleri spektroflorimetrik metot kullanarak incelenmiştir. Fe(III) iyonunun levofloksasin (LEV) ve siprofloksasinin (CIP) floresansını söndürmesi çalışılmıştır. En uygun deney koşulları tayin edilmiştir. Uyarma ve emiyon dalga boyları pH 5.5 ve su oartamında Fe (III)-LEV kompleksi için sırasıyla ex= 390nm ve em= 500nm, Fe(III)-CIP kompleksi için ise sırasıyla ex= 370nm ve em= 462nm'dir. Kalibrasyon grafikleri Stern-Volmer eşitliğinden elde edilen F0/F-[Fe+3] grafiklerinden elde edilmiştir ve en uygun koşullar altında, doğrusallık Fe(III)-LEV kompleksi için 0.056-0.56 g.mL-1 aralığında, Fe (III)-CIP kompleksi için ise 0.56-5.58 g.mL-1 aralığındadır. Fe(III)-LEV ve Fe(III)-CIP kompleksleri için gözlenebilme sınırları (LOD) sırasıyla 1.6 ng.mL-1 and 5.9 ng.mL-1, alt tayin sınırları (LOQ) ise sırasıyla 5.3 ng.mL-1 and 19.7 ng.mL-1'dir. Her iki kompleksin stokiyometrisi, sürekli değişkenler yöntemi (JOB yöntemi) kullanılarak tayin edilmiştir ve Fe(III):Florokinolon mol oranı 2:3 olarak hesaplanmıştır. Tablet formundaki florokinolonlar ile vitamin mineral kombinasyonu tablet içindeki Fe(III) arasındaki etkileşim, bu floresans söndürme yöntemi uygulanarak incelenmiştir ve tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metal bonding properties of fluoroquinolone type antibiotics, namely levofloxacin and ciprofloxacin, were investigated by using spectrofluorimetric method. Fluorescence quenching of levofloxacin (LEV) and ciprofloxacin (CIP) by Fe(III) has been studied. The optimum experimental conditions were determined. The excitation and emission wavelengths were ex= 390nm and em= 500nm for the Fe (III)-LEV complex and ex= 370nm and em= 462nm for the Fe(III)-CIP complex at pH 5.5 in water medium. The calibration curves were obtained from Stern-Volmer equation plotting to F0/F-[Fe+3] graphs and the linearity was found within the range of 0.056-0.56 g.mL-1 for the Fe(III)-LEV complex and 1.12-5.58 g.mL-1 for the Fe(III)-CIP complex under the optimum conditions. The detection limits (LOD) of the proposed method for the Fe(III)-LEV and Fe(III)-CIP complexes were 1.6 ng.mL-1 and 5.9 ng.mL-1 respectively and the quantitation limits (LOQ) of these complexes were found to be 5.3 ng.mL-1 and 19.7 ng.mL-1 respectively. The stochiometry of both complexes was also determined by using the continuous variation method and the molar ratio of Fe(III):Fluoroquinolone was calculated as 2:3. The interaction between the fluoroquinolones in tablet forms and Fe(III) in the vitamin-mineral combination tablet was investigated by applying this fluorescence quenching method and obtained satisfactory results.