Siklohekzanon yapısı içeren bis-sülfit, bis-sülfon ve β-aminokarbonil bileşiklerinin sentezi ve enzim inhibiyon (hCA I,hCA II, AChE ve BChE) çalışmaları
Synthesis of bis-sulfide, bis-sulfone and β-amino carbonylcompounds containing cyclhekzanone structure andenzyme inhibition (hCA I,hCA II, AChE ve BChE) studies
- Tez No: 574774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSELİ TURGUT CİN, PROF. DR. MEHMET SERDAR GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tez kapsamında siklohekzanon bileşiğinin çeşitli aromatik aldehit türevleriyle verdiği Claisen-Schmidt kondenzasyon reaksiyonu ile bis-kalkon bileşikleri (1a-j) sentezlendi. Bis-kalkon türevlerine tiyofenol bileşiğinin 1,4-Michael tipi katılmasıyla bissülfit türevleri (2a-j) sentezlendi. Elde edilen bis-sülfit bileşiklerini metakloroperbenzoik asit (m-CPBA) ile yükseltgeyerek bis-sülfon türevleri (3a-j) sentezlendi. β-amino karbonil bileşiklerinin sentezi için 1,4-Michael tipi katılma reaksiyonları denendi. 1,4-Michael katılma denemelerde ürün elde edilemediğinden alternatif olarak multikomponent Mannich-tipi reaksiyonla bis-β-amino karbonil bileşikleri (4a-e) ve mono-β-amino karbonil bileşikleri (5a-e) sentezlendi. Tez kapsamında sentezlenen bütün ara ve sonuç ürünlerin yapıları, spektroskopik yöntemler (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR) ve elementel analiz tekniği kullanılarak karakterize edildi. Sentezlenen bazı bis-sülfit (2h, 2i ve 2j) ve mono-β-amino karbonil bileşiklerinin (5a, 5d ve 5e) tek kristalleri elde edildi ve yapıları X-ışınları kristallografisi ile aydınlatıldı. Bis-sülfit (2a-j), bis-sülfon (3a-j) ve β-amino kabonil bileşiklerinin (4a-e ve 5a-e) insan karbonikanhidraz enzimleri (hCA I, hCA II), asetilkolinesteraz enzimi (AChE) ve bütirilkolinesteraz enzimine (BChE) karşı inhibisyon çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the thesis, bis-chalcone compounds (1a-j) were synthesized by the Claisen- Schmidt condensation reaction of the cyclohexanone compound with various aromatic aldehyde derivatives. The bis-sulfide derivatives (2a-j) were synthesized by adding 1,4- Michael type of thiophenol compound to bis-chalcone derivatives. Bis-sulfone derivatives (3a-j) were synthesized by oxidizing bis-sulfide compounds with metachloroperbenzoic acid (m-CPBA). For the synthesis of β-amino carbonyl compounds, 1,4-Michael type addition reactions were tried. Since the product was not obtained in 1,4- Michael addition trials, bis-β-amino carbonyl compounds (4a-e) and mono-β-amino carbonyl compounds (5a-e) were synthesized by multicomponent Mannich-type reaction as an alternative. The structure of all the intermediate and final products synthesized in the scope of the thesis was characterized by spectroscopic methods (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR) and elemental analysis technique. Some of the synthesized bis-sulfite (2h, 2i and 2j) and mono-β-amino carbonyl compounds (5a, 5d and 5e) were obtained from single crystals and their structures was determined by X-ray crystallography. Inhibition studies of bissulfide (2a-j), bis-sulfone (3a-j) and β-amino carbonyl compounds (4a-e and 5a-e) against human carbonichydrase enzymes (hCA I, hCA II), acetylcholinesterase enzyme (AChE) and butyrylcholinesterase enzyme (BChE) were performed.