Kobaylarda akut flor zehirlenmesinin elektrokardiyogram üzerine etkileri
The Effects of acute fluoride poisoning on electrocardiogram in guinea pigs
  1. Tez No: 38094
  2. Yazar: İLKSİN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHRİ EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
36 7.ÖZET Bu araştırma, kobaylarda akut flor zehirlenmesinin elektrokardiyogram üzerine etkilerini incelemek için yapılmıştır. Araştırmada kontrol ve deney grubu olmak üzere 2-3 aylık, 280-320 gram ağırlığında, 50 erkek Albino kobay kullanılmıştır. Deney grubundaki kobaylara beden ağırlığına 250 mg/kg dozda sodyum florür derialtı uygulanarak akut flor zehirlenmesi oluşturulmuş ve bunu izleyen 8.-12. saatler arasında elektrokardiyogramları çekilmiştir. Daha sonra kalplerinden alınan kandan serum çıkanlmış ve kalsiyum ile potasyum analizleri yapmak üzere -20°C'da dondurulmuştur. Kontrol grubu kobaylann da elektrokardiyogramlan alınmış ve kan alma ile serum saklama işlemleri tekrarlanmıştır. Elektrokardiyogramlar, bipolar ekstremite derivasyonları ile artınlmış unipolar ekstremite derivasyonlan şeklinde yazdınlmıştır.Tüm derivasyonlar incelemeye alınmış, ancak nicelik bakımından II. derivasyonda değerlendirme yapılmıştır. Kontrol grubu ile deney grubunun elektrokardiyogramlarında P dalgasının süre, amplitüd ve şekli, QRS kompleksinin süre, şekil ve elektriksel ekseni, R ve S dalgalannın amplitüdleri, T dalgasının süre amplitüd ve şekli, PR ve QT aralıklannın süreleri ile dakika kalp atım sayılan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
38 8. SUMMARY THE EFFECTS OF ACUTE FLUORIDE POISONING ON ELECTROCARDIOGRAM IN GUINEA PIGS This study was carried out to investigate the electrocardiographic effects of acute fluoride poisoning in guinea pigs. Fifty 2-3 month old male Albino guinea pigs, weighing 280-320 g were used as the control and experimental groups. Acute fluoride poisoning was formed in the experimental group by subcutaneous injection of sodium fluoride as 250 mg/kg body weight and the electrocardiograms were recorded between 8-12 hours following the injection.Then, the blood was taken by cardiopuncture, the serum was separeted and kept at -20°C before calcium and potassium analyses.The electrocardiograms of control animals were also recorded and the same procedures of taking the blood and freezing the serum were applied. Electrocardiograms were recorded as bipolar and augmented unipolar extremity leads.AII leads were compared, however quantitative measurements were evaluated from lead II.