Nandrolonun gaz kromatografisi/kütle spektrometresi ile idrardan analizi
- Tez No: 38116
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN TEMİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Nandrolon ve ana metabolitlerinin analizi eritilmiş silika kılcal kolon gaz kromatografisi ve elektron bombardımanlı kuadrupol kütle spektrometresi ile yapılmıştır. Nandrolonun idrarda iki önemli metaboliti bulunmaktadır. Bunlar; 19- Norandrosteron ve 19-Noretiokolanolon'dur. Nandrolon ve metabolitleri XAD-2 reçinesi üzerine adsorpsiyonundan sonra metanol ile elue edilerek, serbest ve konjuge kısımlarına ayrılıp idrardan izole edilmiştir. Konjuge halde atılan nandrolon ve metabolitleri E.Coli'den elde edilen p.glukuronidaz ile hidroliz edildikten sonra MSTFA/amonyum iyodür/ditiyoeritritol karışımı ile türevlendirilmiştir. Eritilmiş silika dimetilpolisiloksan (17 m, 0.2 mm, 0.33 mm) kolon kullanılmıştır. 1:10 split oranı ve He taşıyıcı gaz olarak kullanılmıştır. Nandrolon ve metabolitlerinin bis-trimetil silil türevlerinin iyon fragmentogramlannda moleküler iyon M+ = 420 ve M+ -15 =405 görülmektedir. Nandrolonun idrardan geri kazanılırlığı ve minimum tayin sınırı belirlenmiştir. Nandolon, 19-noretiokolanolon ve 19-norandrosteronun idrardan atılım hızları belirlenmiştir. Çalışmamızda kullanılan yöntem ile idrardan konjugatları şeklinde atılan bazı anabolik steroidlerin GC/MS analizleri gerçekleştirilmiştir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY The determination of nandrolone and its major metabolites in urine of healthy volunteers is typically performed by fused-silica capillary column gas chromatography with electron impact quadrupole mass spectrometry. There are two well-known urinary metabolites of nandrolone, namely 19- Norandrosterone and 19-Noretiocholanolone. They were isolated by a resin called XAD-2 adsorption from urine, eluted with methanol, separated into an unconjugated and conjugated fraction, nandrolon and its metabolites in the conjugated fraction were hydrolyzed with b-glukuronidase from E.Coli. Then the samples were derivatized with a mixture of MSTFA/Ammonium iodide/ dithioerythritol. The instrument used was a GC/MS with electron impact ionization energy at 70 eV. Column was fused silica dimethyl polysiloxan (17m, 0.2 mm, 0.33 mm). Helium gas was used as carrier with a split ratio 1:10. ion fragmantograms of the bis-trimethylsilyl derivatives of the nandrolone and its metobolites displayed molecular ions M+ = 420 and M+-15 = 405. Extraction yield from urine and minimum detection limit of nandolone were identified. The excretion rate of Nandrolone, 19-Noretiocholanolone and 19- Norandrosterone were identified in human urine. Some konjugated anabolic steroids were analysed by GC/MS with the method we used for nandrolone analysis. 81